REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poisencja (Euforbia pulcherrima)

Magdalena Maculak
Poisencja (Euforbia pulcherrima).
Poisencja (Euforbia pulcherrima).

REKLAMA

REKLAMA

Poisencja (Euforbia pulcherrima) ma jeszcze dwie inne nazwy – wilczomlecz nadobny, a potocznie zwana jest gwiazdą betlejemską. Najchętniej kupowana w okresie bożonarodzeniowym. Wtedy jest najpiękniejsza, bo wyrastają z niej kwiaty i tzw. pseudokwiaty. Zwyczaj dekorowania nią domu przywędrował do nas z Ameryki.

Nazwa poinsencja wywodzi się od nazwiska ambasadora Meksyku Joela Poinsettego. Oprócz tego, że był dyplomatą był też botanikiem. W Ameryce Środkowej, gdzie rosną w środowisku naturalnym, osiągają wysokość nawet do 5 metrów.

REKLAMA

Zobacz także: Gwiazda w roli głównej

Okres jej kwitnienia przypada właśnie na okolice Bożego Narodzenia a kończy się w marcu. To, co wszyscy nazywają kwiatem, nim naprawdę nie jest – to liść przykwiatowy. Tak naprawdę kwiaty tej rośliny są malutkie i nie tak piękne jak wspomniane przykwiaty.Okres kwitnienia poinsencji trwa zazwyczaj około 3 miesiące.

Najchętniej poinsencja korzysta z miejsca jasnego, ale bez padających na nią bezpośrednio promieni słonecznych – tego nie lubi. Wymarzoną dla niej temperaturą jest ok. 20 stopni Celsjusza.

Kiedy okres kwitnienia gwiazdy betlejemskiej dobiegnie już końca, przystępujemy do jej przycięcia. Najlepiej na długość nie krótszą niż 20 cm, zostawiając najsilniejsze pędy. Na wiosnę i jesień będzie nam ładnie rosła. W tym czasie potrzebuje intensywnej pielęgnacji: nawożenia i sporej ilości wody. Uważajmy na mączlika szklarniowego, ten szkodnik często atakuję tę roślinę. Jego ulubionym miejscem jest spodnia strona liścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Stroiki bożonarodzeniowe

REKLAMA

Kiedy poinsencja przekwitnie, chętnie schowa się w jakieś chłodniejsze miejsce. Nie będzie też miała ochoty na podlewanie. Marzec to miesiąc, w którym przenosimy naszą roślinkę w cieplejsze miejsce i intensywnie podlewamy. Żeby wyrosły z niej piękne pseudokwiatki potrzebuje ona krótszego dnia, oświetlenia tylko przez 8 godzin na dobę. 

Uważajmy na jej sok roślinny. Jest bardzo trujący. Powinni pamiętać o tym rodzice małych dzieci. Kiedy dostanie się do oka, trzeba jak najszybciej przemyć je wodą i udać się do okulisty.