reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia to dość wymagająca roślina, ale jeżeli stworzymy dla niej odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać piękno jej wyjątkowych kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie na moczarach. Jak pielęgnować Zantedeschia?

Zantedeschia to roślina, która w swoim naturalnym środowisku przechodzi fazę odpoczynku w okresie letnim – gubi wówczas liście. Wszystko jednak zależy od pory kwitnienia – jeżeli występuje później, faza odpoczynku może przypaść na jesień i zimę w warunkach domowych. Po tym okresie następuje faza wzrostu i czas kwitnienia.

Zobacz też: Kwiaty na stanowisko jasne

Najlepsze stanowisko na Zantedeschia

Zantedeschia preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle. W okresie od lutego do maja roślina ta korzystnie czuje się w temperaturze około 13 – 16 stopni Celsjusza. Od marca do października optymalna temperatura powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Jeżeli Zantedeschia będzie znajdowała się w za ciepłym pomieszczeniu – powyżej 24 stopni Celsjusza – okres kwitnienia zostanie znacznie skrócony. Co więcej, liście rośliny zaczną usychać.

Jak podlewać Zantedeschia?

W okresie wegetacji podłoże Zantedeschia powinno być lekko wilgotne. Wraz z pojawieniem się nowych przyrostów, należy zwiększyć ilość wody. Kiedy liście całkowicie się rozwiną, znów dbamy o to, aby ziemia była lekko wilgotna.

Od czasu do czasu można zraszać liście rośliny, pamiętając jednak, aby osłonić przed wodą kwiaty Zantedeschii.

W okresie zimowym – październik, luty – znacznie ograniczamy ilość podlewania. Zwiększamy częstotliwość podlewania od marca.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe dla leniwych

Jak nawozić Zantedeschia?

Nawożenie Zantedeschia należy rozpocząć kilka tygodni po tym, jak pojawił się nowy przyrost. W tym celu możemy wykorzystać zwykły nawóz uniwersalny. Kiedy pojawi się pąk kwiatowy, należy przejść na nawóz z dużą ilością potasu.

Jak przesadzać Zantedeschia?

Przesadzanie Zantedeschia należy przeprowadzić pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Można użyć do tego celu ziemi z  nieco większą zawartością torfu. Pojedyncza roślina dobrze czuje się w doniczce o średnicy około 15 – 20 cm. Jeżeli w jednej doniczce sadzimy kilka egzemplarzy Zantedeschia, należy wybrać odpowiednio większą doniczkę.

Jak rozmnażać Zantedeschia?

Podczas przesadzania Zantedeschia możemy rozmnożyć roślinę poprzez podział nowo wyrastających kłączy. Kłącza wyrastają z bulwy matecznej i najłatwiej jest odciąć je nożem. Odciętą część należy posypać proszkiem siarkowym, który ma działanie grzybobójcze. Następnym krokiem jest przesadzenie nowych bulw do oddzielnych – 10 cm – doniczek.

Zantedeschia nie jest najłatwiejsza w hodowli. Wymaga dość stałej temperatury i zapewnienia optymalnej wilgotności podłoża oraz powietrza. Nie mniej, jest bardzo dekoracyjna, a jej kwiaty mogą zrekompensować pracę, którą włożymy w pielęgnację nad nią.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zantedeschia (Kalla, Kalia, Kalijka) Fot. Fotolia
Zantedeschia (Kalla, Kalia, Kalijka) Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama