| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia (Cantedeskia, Kallijka, Kalia) – uprawa i pielęgnacja

Zantedeschia to dość wymagająca roślina, ale jeżeli stworzymy dla niej odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać piękno jej wyjątkowych kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie na moczarach. Jak pielęgnować Zantedeschia?

Zantedeschia to roślina, która w swoim naturalnym środowisku przechodzi fazę odpoczynku w okresie letnim – gubi wówczas liście. Wszystko jednak zależy od pory kwitnienia – jeżeli występuje później, faza odpoczynku może przypaść na jesień i zimę w warunkach domowych. Po tym okresie następuje faza wzrostu i czas kwitnienia.

Zobacz też: Kwiaty na stanowisko jasne

Najlepsze stanowisko na Zantedeschia

Zantedeschia preferuje stanowiska jasne o rozproszonym świetle. W okresie od lutego do maja roślina ta korzystnie czuje się w temperaturze około 13 – 16 stopni Celsjusza. Od marca do października optymalna temperatura powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Jeżeli Zantedeschia będzie znajdowała się w za ciepłym pomieszczeniu – powyżej 24 stopni Celsjusza – okres kwitnienia zostanie znacznie skrócony. Co więcej, liście rośliny zaczną usychać.

Jak podlewać Zantedeschia?

W okresie wegetacji podłoże Zantedeschia powinno być lekko wilgotne. Wraz z pojawieniem się nowych przyrostów, należy zwiększyć ilość wody. Kiedy liście całkowicie się rozwiną, znów dbamy o to, aby ziemia była lekko wilgotna.

Od czasu do czasu można zraszać liście rośliny, pamiętając jednak, aby osłonić przed wodą kwiaty Zantedeschii.

W okresie zimowym – październik, luty – znacznie ograniczamy ilość podlewania. Zwiększamy częstotliwość podlewania od marca.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe dla leniwych

Jak nawozić Zantedeschia?

Nawożenie Zantedeschia należy rozpocząć kilka tygodni po tym, jak pojawił się nowy przyrost. W tym celu możemy wykorzystać zwykły nawóz uniwersalny. Kiedy pojawi się pąk kwiatowy, należy przejść na nawóz z dużą ilością potasu.

Jak przesadzać Zantedeschia?

Przesadzanie Zantedeschia należy przeprowadzić pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Można użyć do tego celu ziemi z  nieco większą zawartością torfu. Pojedyncza roślina dobrze czuje się w doniczce o średnicy około 15 – 20 cm. Jeżeli w jednej doniczce sadzimy kilka egzemplarzy Zantedeschia, należy wybrać odpowiednio większą doniczkę.

Jak rozmnażać Zantedeschia?

Podczas przesadzania Zantedeschia możemy rozmnożyć roślinę poprzez podział nowo wyrastających kłączy. Kłącza wyrastają z bulwy matecznej i najłatwiej jest odciąć je nożem. Odciętą część należy posypać proszkiem siarkowym, który ma działanie grzybobójcze. Następnym krokiem jest przesadzenie nowych bulw do oddzielnych – 10 cm – doniczek.

Zantedeschia nie jest najłatwiejsza w hodowli. Wymaga dość stałej temperatury i zapewnienia optymalnej wilgotności podłoża oraz powietrza. Nie mniej, jest bardzo dekoracyjna, a jej kwiaty mogą zrekompensować pracę, którą włożymy w pielęgnację nad nią.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zantedeschia (Kalla, Kalia, Kalijka) Fot. Fotolia
Zantedeschia (Kalla, Kalia, Kalijka) Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »