reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny doniczkowe

Trujące rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla domowników. Rośliny doniczkowe stanowią piękną dekorację każdego mieszkania. Często nie wyobrażamy sobie życia bez roślin w domu. Mimo to warto pamiętać, że niektóre z roślin doniczkowych mogą być trujące dla zwierząt i dla ludzi. Niejednokrotnie są to popularne kwiaty, których nawet nie podejrzewalibyśmy o właściwości trujące.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z popularnych roślin doniczkowych mogą być szkodliwe dla człowieka i dla zwierząt. Jeśli mimo to nie wyobrażamy sobie wyrzucenia tych roślin z domu, powinniśmy je postawić w takim miejscu, w którym nie dostaną do nich dzieci i zwierzęta.

Rośliny, których wszystkie części są groźne

Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie uprawiania roślin, których wszystkie części są niebezpieczne dla człowieka. Należą do nich między innymi oleander i kliwia. Najbardziej trującymi elementami kliwii są łodygi i nasady liści. Objawy zatrucia kliwią to przede wszystkim biegunka, wymioty i ślinotok. Większa ilość może spowodować nawet zapaść i śmierć. Oleander również jest trujący w każdej swojej części. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu oleandra powoduje zaburzenia pracy serca ze względu na zawarte w roślinie glikozydy nasercowe.

Rośliny, których liście i łodygi są trujące

Do roślin trujących zalicza się także te, których liście i łodygi mogą wywoływać objawy zatrucia. Należy do nich między innymi anturium zawierające kryształy szczawianu wapnia. Ta substancja może działać drażniąco na błonę śluzową w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym – obrzęk warg, języka i krtani, który stosunkowo szybko mija – a także na spojówki – po zatarciu oczu pojawia się ból, pieczenie i łzawienie oczu. Szczawian wapnia wywołuje również reakcję alergiczną na skórze. Reakcje skórną poza anturium może wywoływać kroton. Trujący sok zawarty w liściach powodują oparzenia i intensywne podrażnienia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama