| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą?

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą?

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Jak je podlewać i nawozić? Jak wybrać dla nich najlepsze miejsce? Zobacz poradnik.

Światło

W okresie jesienno-zimowym mała ilość światła, która dociera do pomieszczeń może mieć wpływ na rozwój roślin. Powoduje to to, że rośliny nie rozwijają się prawidłowo lub w równym stopniu. Zdarza się, że roślina gubi liście, a także z nie wiadomo jakiego powodu – umiera. Najbardziej dotknięte brakiem światła są rośliny o jasnych odcieniach oraz rośliny wielobarwne o kontrastowym ubarwieniu. Z powodu niedostatecznego oświetlenia, mogą się wybarwiać i blaknąć. Co zrobić, aby rośliny prawidłowo rosły i rozwijały się? Sposobów jest kilka:

Pierwszy z nich to dostarczenie roślinom jak największej ilości światła. W tym celu warto ustawić rośliny w takim miejscu, aby przez jak najdłuższy czas były oświetlone. Dobrym pomysłem jest ustawienie roślin jak najbliżej okna. Najlepszym parapetem jest ten od podłdniowo-wschodniej strony – tam jest najwięcej światła. Jeśli mamy w mieszkaniu zasłony lub firanki, ustawmy rośliny w taki sposób, aby zasłony nie utrudniały dopływu światła do roślin.

Jeśli na roślinach osadza się kurz, pamiętaj o przecieraniu roślin wilgotną szmatką. Kurz osiadający na elementach roślin skutecznie utrudnia dopływ światła do rośliny.

Jeśli mamy w domu wyjątkowe okazy roślin i bardzo zależy nam na tym, aby były dobrze doświetlone – możemy zainwestować w sztuczne oświetlenie np. lampy fluorescencyjne.

Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym rośliny nie potrzebują takiego podlewania, jak latem. Nadmiar wody, może bardziej zaszkodzić roślinom – niż pomóc, dlatego też nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Najlepszym miernikiem tego, czy roślina potrzebuje podlewania, czy nie jest suchość ziemi w doniczce. Podlewajmy rośliny tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce będzie kompletnie sucha.

Temperatura i wilgotność powietrza

W okresie jesienno-zimowych, kiedy zaczynają grzać kaloryfery temperatura w pomieszczeniach staje się wyższa, natomiast wilgotność maleje. Suchość powietrza może negatywnie wpływać na rośliny, dlatego też należy w miarę możliwości nawilżać powietrze w pomieszczenia, w którym znajdują się kwiaty. Możemy to zrobić np. poprzez wieszanie ceramicznych pojników z wodą na kaloryferach lub kupić elektryczny nawilżacz powietrza. Można też raz na jakiś czas spryskać rośliny wodą.

Rośliny doniczkowe, choć powinny w okresie jesienno-zimowym zajmować miejsca, w których będą mieć największą ilość światła, to nie powinny stać blisko buchających ciepłem grzejników.  Najlepiej, gdybyśmy przenieśli rośliny do jakiegoś chłodnego pomieszczenia, np., przedsionka lub piwnicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy miejsce z daleka od źródeł ciepła.

Nawożenie

Jesienią i zimą zasadniczo roślin nie należy nawozić, wyjątek stanowią rośliny kwitnące oraz takie, których okres kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku.

Zobacz także: Nawożenie roślin doniczkowych – jakim nawozem?

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Zobacz także:  Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »