| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak rozmnożyć storczyki?

Jak rozmnożyć storczyki?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów jakie możemy spotkać w naszych domach. Jednak ich rozmnożenie nie należy do łatwych zadań. Jest kilka sposobów rozmnażania storczyków: wegetatywny, rozmnażanie za pomocą nasion oraz poprzez pędy kwiatowe. Przeczytaj, jak rozmnożyć storczyki.

Rozmnażanie storczyków nie jest łatwe. Bardzo rzadko w domowych warunkach udaje się wyhodować nowe okazy z rośliny matczynej. Dodatkowo, do niektórych metod rozmnażania storczyków potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Zobacz także: Uprawa storczyków dla początkujących – krok po kroku

Metoda wegetatywna

Storczyki najczęściej rozmnaża się metodą wegetatywną. Wystarczy rozdzielić bulwy roślin, które rozrastają się poprzez kłącza. Najlepiej, żeby rozdzielone sadzonki miały minimum trzy bulwy. Zapewni to szybszy wzrost i kwitnienie rośliny. Tak uzyskaną sadzonkę storczyka umieszczamy w oddzielnej donicy. Gdy ich korzenie osiągną 6 centymetrów możemy je przesadzać. Tak pielęgnowana roślina może zakwitnąć po kilku albo kilkunastu latach wzrostu. Wytworzenie bulw lub odrostów możemy wywołać sztucznie za pomocą pasty, która w składzie ma specjalny hormon. Jednak, nie gwarantuje to uzyskania sadzonki.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Rozmnażanie storczyków za pomocą nasion

Kolejną metodą rozmnażania storczyków jest wykorzystanie nasion. Jednak wymaga ona szczególnej pracy. Nasiona należy umieścić w odpowiedniej pożywce w sterylnych warunkach. Następnie, przez kilka miesięcy będą one dojrzewać. Zanim wytworzy się sadzonka, powinniśmy kilkukrotnie zmienić pożywkę. Sadzonka storczyka jest gotowa to posadzenia po roku pielęgnacji w sterylnych warunkach. Tak wychodowane rośliny zazwyczaj kwitną po kilkunastu latach. Ze względu na duży wkład pracy tę metodę rozmnażania storczyków najczęściej stosuje się w specjalistycznych laboratoriach.

Rozmnażanie storczyków za pomocą pędów kwiatowych

Storczyki można również rozmnażać wykorzystując pędy kwiatowe, które umieszcza się w pożywce. Jednak do tej metody konieczne jest wykorzystanie stale obracającego się urządzenia. Dzięki ruchowi pęd wytwarza komórki miękiszowe, które możemy z powodzeniem rozdzielać. Następnie taką sadzonkę umieszczamy w pożywce. Storczyki wyhodowane tą metodą wyglądają tak samo jak roślina matczyna.

Zobacz także: Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Rozmnażanie storczyków nie jest łatwe. Niektóre metody wymagają specjalistycznego sprzętu oraz sterylnych warunków. Jednak w końcowym efekcie możemy otrzymać piękne rośliny, które po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji wydadzą efektowne kwiaty.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »