REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Egzotyczne rośliny w domu – Bromelie: Echmea, Guzmania, Neoregelia

Guzmania Fot. Fotolia
Guzmania Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Egzotyczne rośliny w domu są coraz częściej spotykane. Są nimi przede wszystkim bromelie. Te rośliny nadają wnętrzom niepowtarzalnego egzotycznego klimatu. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w domu.

Żeby dobrze rosnąć w naszych domach egzotyczne rośliny potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wymagają one specyficznych warunków, które zapewnią im zdrowy rozwój.

REKLAMA

Bromelie

Egzotycznymi roślinami, które mogą rosnąć w naszych domach są bromelie. To popularne epifity, czyli rośliny rosnące na gałęziach drzew dzięki przyczepnym korzeniom. Należą do rodziny ananasowatych. Charakteryzują się barwnymi i atrakcyjnymi kwiatostanami oraz ozdobnymi liśćmi. Są to przede wszystkim: Echmea, Guzmania oraz Neoregelia.

Echmea

Egzotyczną rośliną często spotykaną w naszych domach jest echmea. Jest to kwiat, naturalnie występujący na terenach Ameryki południowej w strefie klimatu tropikalnego. Jej liście osiągają długość do 50 centymetrów. Echmea wytwarza pojedyncze niebieskie kwiaty otoczone barwnymi liści. Dodatkowo, roślina pobiera wodę za pomocą rozety utworzonej z liści. Ten egzotyczny kwiat najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych i suchych. Należy go często i obficie podlewać zarówno do rozety liściowej jak i glebę, w której roślina rośnie. Podczas kwitnienia warto ją nawozić odpowiednimi środkami do sukulentów. Kwitnie od lipca do grudnia. Echmeę można rozmnażać za pomocą nasion oraz poprzez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matczynej. Ta egzotyczna roślina jest ciepłolubna i w temperaturze poniżej 15oC zaczyna gnić. Echmea jest doskonałą ozdobą parapetów oraz okien kwiatowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Echmea


Guzmania

Kolejną tropikalną rośliną jest guzmania. Naturalnie występuje w tropikalnych dżunglach. Ma ona rozety w kształcie lejka, których wysokość osiąga nawet 80 centymetrów. Wytwarza ona duże białe kwiaty. Guzmania preferuje stanowiska półcieniste i ciepłe. Temperatura jej otoczenia powinna wynosić minimum 18oC. Ta tropikalna roślina wymaga stałej wilgoci podłoża, dlatego należy ją podlewać często małą ilością wody. Kwitnie od listopada do stycznia. Dodatkowo, powinna być często zraszana. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania guzmanii jest rozmnażanie poprzez odejmowanie młodych pędów bocznych. Ta tropikalna roślina sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Guzmania

Zobacz także: Guzmania


Neoregelia

Kolejną tropikalną bromelią jest neoregelia, która wytwarza ścisłe, zielono białe rozety. Naturalnie występuje w brazylijskich lasach tropikalnych. Ta roślina preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją często podlewać miękką wodą, mając na uwadze również rozetki. Neoregelia powinna być nawożona co dwa tygodnie. Rozmnażamy ją za pomocą odrostów korzeniowych, które pobieramy gdy wytworzą dostateczną liczbę korzeni. Dzięki mocnemu kwitnieniu ta bromelia sprawdzi się jako dekoracja wnętrz, szklarni oraz werandy podczas lata.

Zobacz także:  Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Egzotyczne rośliny mogą nadać naszemu mieszkaniu tropikalnego wyglądy. Wystarczy ustawić na parapecie kilka donic z posadzonymi w nich bromeliami a otrzymamy mini las tropikalny we własnym domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA