| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Choroby roślin doniczkowych – przyczyny, objawy, zapobieganie

Choroby roślin doniczkowych – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniu częściej są narażone na przez choroby i na szkodniki. Dzieje się tak dlatego, że stwarzamy roślinom warunki różniące się od naturalnych. Przedstawiamy przyczyny chorób, ich objawy i sposoby zapobiegania.

Choroby roślin doniczkowych są częstym problemem. Jest wiele czynników prowadzących do zachorowania rośliny. Poza infekcyjnymi czynnikami, takimi jak grzyby, wirusy czy bakterie, chorobę rośliny może spowodować także nieodpowiednia pielęgnacja.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe

Przyczyną wielu chorób są błędy uprawowe

Nieodpowiednia pielęgnacja lub niewłaściwe warunki do hodowania mogą powodować chorobowe objawy i uszkodzenia roślin. Ważne jest ich rozróżnianie i umiejętność usuwania ich przyczyn. Odpowiednie rozpoznanie może nie być łatwe, dlatego też powinniśmy poznać kilka podstawowych symptomów, występujących u roślin:

1. Plamy na liściach – nie muszą oznaczać choroby. Często są skutkiem niewłaściwego spryskiwania roślin. Aby nie dopuścić do uszkodzenia liści i pędów podczas wykonywania tego zabiegu puszkę rozpylacza powinniśmy trzymać w odległości co najmniej 30cm od rośliny. Uszkodzenia mogą też wynikać ze stosowania nieodpowiednich środków chemicznych. Innym powodem plam na liściach może być zbyt niska temperatura pomieszczenia.

2. Oparzenia liści – wywołuje zbyt silne nasłonecznienie zwłaszcza u roślin, które są wrażliwe na światło lub są niedostatecznie zahartowane, np. sępolia.

3. Zasychanie pąków i wierzchołków roślin – objawy te mogą być związane z gniciem korzenia. Może to być także skutkiem uszkodzenia przez szkodniki. Inną przyczyną może być nieodpowiednie nawilżenie – zarówno nadmierne, jak i niewystarczające podlewanie.

Zobacz także:  Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Z chorobami infekcyjnymi nie ma żartów

Należy pamiętać o tym, że początkowo chorobowe zaburzenia w tkance roślinnej nie powodują żadnych objawów. Stan ten może trwać nawet kilka miesięcy i często w momencie wystąpienia symptomów jest już za późno na leczenie rośliny. W takiej sytuacji najlepiej usunąć zainfekowaną roślinę, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne rośliny. Najczęstszymi infekcjami roślin doniczkowych są: rdza, plamistość, mączniaki.

Ważne jest odpowiednie dobranie miejsca życia dla naszej rośliny, bo właśnie niekorzystne warunki uprawy mogą sprzyjać powstawaniu i rozwijaniu się chorobom infekcyjnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »