| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pochrzyn (Dioscorea)

Pochrzyn (Dioscorea)

Pochrzyn (Dioscorea) to wieloletnie pnącze, które tworzy bulwiaste kłącza. Pochrzyn jest rośliną pochodzącą ze strefy tropikalnej. Do najpopularniejszych odmian Pochrzynów należą Pochrzyn słoniowy i Pochrzyn chiński. Ze względu na swoje ozdobne bulwy Pochrzyn jest doceniany przez osoby lubiące oryginalne rośliny. Podpowiadamy jak pielęgnować Pochrzyn.

Charakterystyka Pochrzynów

Pochrzyn to roślina uprawiana zwłaszcza w krajach Afryki Zachodniej i południowo-wschodniej Azji. W tych rejonach bulwy Pochrzynów zjada się po ugotowaniu lub upieczeniu. Są one nieco podobne do naszych ziemniaków – zawierają bardzo dużo skrobi. Same bulwy nazywane są również chlebem Hotentotów. W Polsce nie hoduje się Pochrzynów ze względu na walory smakowe bulw, lecz ze względu na ich ozdobność. Część bulwy wystaje ponad ziemię i ma kształt kulisty lub maczugowaty. Najważniejszą ozdobę bulw stanowi ich skórka – przeważnie jest popękana, posiada także liczne przewężenia. Całość ma ciemnobrązowy lub brązowoszary kolor i strukturę przypominającą korek. Z bulw Pochrzynów wyrasta ciemnozielone pnącze, które rośnie na wysokość nawet kilku metrów.

Zobacz także: Setkrezja purpurowa

Pochrzyn słoniowy (Dioscorea elephantipes)

Pochrzyn słoniowy możemy hodować w doniczkach w naszych mieszkaniach. Bulwy Pochrzynów w takiej uprawie osiągają do 40 cm średnicy. Pochrzyn słoniowy został tak nazwany ze względu na bardzo oryginalny wygląd skórki pokrywającej jego bulwę. Skórka poza tym, że ma korkową strukturę, jest bardzo głęboko popękana. Dodatkową ozdobą bulwy są widoczne białe, brązowe i szare słoje. Całą bulwę nazywa się także rośliną żółwiem albo słoniową stopą.

Zobacz także: Storczyk Motylnik (Oncidium)

Pnącza tej odmiany Pochrzynu wytwarzają drobne liście – każdy z nich ma około 2,5 cm długości. Pochrzyn słoniowy może w warunkach domowych zakwitnąć. Wówczas wytwarza jasnożółte kwiatki.

Uprawa Pochrzynów słoniowych

Gdy wybieramy doniczkę do uprawy Pochrzynu słoniowego, pamiętajmy, że musi być ona dość duża i płaska – dookoła bulwy powinno pozostać sporo wolnego miejsca. Donicę należy napełnić mieszanką torfu, kory, a także perlitu i piasku.

Składniki powinniśmy dodać tak, aby wszystkich ilościowo było tyle samo.

Zobacz także: Eszeweria – rozetowa piękność

Pochrzyn słoniowy to roślina na stanowisko słoneczne i ciepłe. Jest ona także odporna na suszę, więc nie wymaga intensywnego podlewania. Pamiętajmy, że Pochrzynów nie podlewamy do doniczki, a do podstawki. Pochrzyn raczej nie potrzebuje nawożenia, zwłaszcza ze względu na to, że źle znosi duże zasolenie podłoża. Nie należy także zmieniać miejsca hodowli tej rośliny, ponieważ wtedy Pochrzyny mają problemy z aklimatyzacją.

Zobacz także: Granat (Punica granatum)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pochrzyn (Dioscorea). Fot. Fotolia
Pochrzyn (Dioscorea). Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »