reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Agawa górska (Agave montana)

Agawa górska (Agave montana)

Agawa górska (Agave montana) to roślina, której liście tworzą kulisty kształt, z charakterystycznym wzorem na ich zewnętrznej stronie. Agawa Górska ze względu na swój kształt, często nazywana jest także Kryształową Kulą. Agave montana pochodzi z górskich rejonów Meksyku. Radzimy jak pielęgnować Agawę górską.

Agawa górska w naturalnych warunkach osiąga bardzo duże rozmiary – nawet do 180 cm wysokości i 150 cm szerokości. Agawa górska kwitnie po mniej więcej dziesięciu latach od jej posadzenia, niestety po pierwszym kwitnieniu usycha.

Charakterystyka Agawy górskiej

Agawa górska ma charakterystyczne zielonoszare połyskujące liście, których krawędzie pokryte są kolcami. Każdy z liści zakończony jest czerwonym pojedynczym, dość dużym kolcem. Wszystkie liście tworzą kulisty pokrój Kryształowej Kuli.

Zobacz także: Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)

Wymagania Agawy górskiej

Agawa górska (Kryształowa Kula) jest rośliną, która dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, najlepiej jednak posadzić ją w pełnym słońcu – wynika to z naturalnego środowiska tej rośliny. Agawa górska potrzebuje gleby lekkiej, piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej, o obojętnym pH. Mieszankę odpowiednią do posadzenia Agawy możemy przygotować z ziemi próchniczej, gliniastej i żwiru. Agawa poradzi sobie zarówno na glebach suchych, jak i średnio wilgotnych, nie lubi tylko dużej wilgoci podłoża.

Zobacz także: Kaktus mammmilaria

Agawa górska nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego też, jeśli hodujemy ją na tarasie, powinniśmy przenieść donicę z rośliną do domu na okres zimowy.

Agawa górska należy do roślin odpornych na suszę, dlatego też nie musimy jej często podlewać. Ponadto agawa jest rośliną, która może rosnąc także na wystawionych na wiatr stanowiskach.

Stan spoczynku i stan wegetacji Agawy górskiej

Zobacz także: Czy wiesz jak dbać o kaktusy?

Zima to czas, kiedy Agawa górska przechodzi w stan spoczynku. Wówczas nie potrzebuje praktycznie żadnego podlewania – wystarczy raz w miesiącu. Nie zapominajmy także o przestawieniu Agawy w miejsce, w którym panuje niska temperatura – około 10°C. Po okresie spoczynku, Agawa znowu rozpoczyna wegetację. Aby przenieść Agawę z powrotem do ogrodu należy ją najpierw przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz. Na początku powinniśmy ustawić roślinę w cienistym miejscu i mniej więcej co 10 dni przestawiać na coraz jaśniejsze stanowisko. Agawę górską nawozimy raz lub dwa razy w miesiącu w okresie wegetacji.

Zobacz także: Czy wiesz jak podlewać kaktusa?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Agawa górska (Agave montana). Fot. Fotolia
Agawa górska (Agave montana). Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama