| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Agawa amerykańska (Agave americana)

Agawa amerykańska (Agave americana)

Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Uprawiamy ją głównie ze względu na efektownie szaroniebieskie liście. Ozdobne liście Agawy z jasnymi pasami po bokach, zakończone są kolcami. Podpowiadamy jak hodować Agawę amerykańską.

Agawa amerykańska osiąga około metra wysokości, jednak tempo jej wzrostu jest stosunkowo wolne – będziemy musieli poczekać kilka lat zanim dorośnie do swojego maksymalnego rozmiaru. Pamiętajmy, że Agawy obumierają po pierwszym kwitnieniu, nie musimy się jednak martwić, że nastąpi to szybko. W ciepłym klimacie Agawa, kwitnie po około 10 latach, w chłodniejszym – nawet po 60 latach.

Charakterystyka Agawy amerykańskiej

Agawa amerykańska uznawana jest za jedną z najbardziej ozdobnych odmian Agawy. Charakterystyczne są szczególnie liście Agawy amerykańskiej – szaroniebieskie z kremowymi pasami na bokach.

Zobacz także: Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)

Stanowisko do uprawy Agawy amerykańskiej

Agawa amerykańska najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale możemy posadzić ją także w miejscu półcienistym. Tak jak pozostałe odmiany Agawy, Agawa amerykańska jest bardzo odporna na przesuszenia i świetnie znosi wystawienie na intensywny wiatr. Pamiętajmy, że Agawy amerykańskiej nie należy nadmiernie podlewać, gdyż może to powodować gnicie korzeni.

Zobacz także: Pielęgnacja kaktusów

Jeśli korzenie Agawy amerykańskiej zaczną gnić, powinniśmy poczekać, aż ziemia zupełnie wyschnie, a następnie przesadzić roślinę do innej doniczki i przez pewien czas nie podlewać.

Glebą odpowiednią dla Agawy amerykańskiej jest gleba próchnicza lub piaszczysto-gliniasta. Gdy Agawa amerykańska przechodzi w stan spoczynku, należy przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi maksymalnie 12°C. Pamiętajmy także o tym, aby znacznie ograniczyć podlewanie – wystarczy, że ziemia będzie lekko wilgotna. W okresie wegetacji powinniśmy nawozić Agawę amerykańską nawozem przeznaczonym do pielęgnacji kaktusów.

Przenoszenie Agawy amerykańskiej do ogrodu

Ważne jest żeby nie przenosić Agawy amerykańskiej wprost z domu na słoneczne stanowisko w ogrodzie. Najpierw powinniśmy postawić donicę z Agawą w zacienionym miejscu i dopiero po kilku dniach przenieść na nieco jaśniejsze stanowisko. Powtórzmy ten proces kilka razy aż ostatecznie ustawimy Agawę w słonecznym miejscu.

Zobacz także: Kaktus mammmilaria

Jeśli chcemy rozmnożyć Agawę amerykańską, najlepiej zrobić to z bocznych odrostów korzeniowych – to łatwy sposób na stworzenie nowych sadzonek.

Zobacz także: Zygokaktus (Zygocactus)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Fot. Fotolia
Agawa amerykańska (Agave americana) nazywana jest także Marginatą. Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »