reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zima to okres, kiedy nasze kwiaty doniczkowe powinny przejść w stan spoczynku – wówczas wymagają jedynie niewielkiego podlewania. Jednak większość z nas nie ma warunków do tego, aby przechowywać kwiaty w stosunkowo chłodnym miejscu. Jeśli kwiaty doniczkowe w naszym domu nie przeszły w stan spoczynku, powinniśmy je regularnie podlewać. Radzimy, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą.

Przeważnie mówi się o tym, że rośliny doniczkowe zimą wymagają lżejszego podlewania. Z tą tezą można się zgodzić wówczas, gdy kwiaty doniczkowe rzeczywiście przechodzą w stan spoczynku i przebywają w odpowiednich do tego warunkach. Pamiętajmy jednak, że ilość wody, jakiej potrzebują nasze rośliny doniczkowe zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym hodujemy kwiaty, od ilość światła docierającego do roślin i od tego, jak duże mają doniczki. Nie powinniśmy generalizować kwestii podlewania roślin doniczkowych.

Podlewanie w standardowych warunkach

Standardowymi warunkami do uprawy kwiatów doniczkowych można nazwać warunki, w których temperatura wynosi mniej więcej 20–22°C – taka temperatura panuje przeważnie w naszych domach. Fikus, filodendron czy dracena będą się świetnie czuły w takich warunkach. Nie zapominajmy jednak, że kwiaty nie mogą stać na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer – parapet będzie się nagrzewał, a nasze rośliny tym samym będą narażone na wyższą temperaturę.

Ilość wody zależy także od wielkości doniczek, w których hodujemy kwiaty. Jeśli draceny czy fikusy rosną w doniczkach średnich rozmiarów tj. mającej od 10 do 15 cm średnicy, wystarczy, że będziemy je podlewać raz na tydzień. Jeśli jednak doniczki są większe – mają 20 cm średnicy i więcej – pamiętajmy o podlewaniu raz na 10 dni.

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Rośliny najlepiej podlewać od dołu, to znaczy do podstawki lub osłonki. Dzięki temu na pewno nie dojdzie do przysychania dolnych korzeni. Gdy wlejemy wodę do podstawki, powinniśmy poczekać do 20 minut – w tym czasie roślina powinna równomiernie pobrać dostarczoną wodę.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy roślina jest równomiernie podlana, jest delikatne wbicie drewnianego, cienkiego patyczka – jeśli jest wilgotny to znak, że roślina pobrała wodę z podstawki.

Pielęgnowanie w niższej lub wyższej temperaturze

Rośliny pochodzące z cieplejszych klimatów wymagają nieco niższej temperatury niż standardowa – najlepszą temperaturą dla takich roślin będzie temperatura wynosząca ok. 15°C. Wówczas wystarczy abyśmy pamiętali o podlewaniu raz na dwa tygodnie. Nie dopuszczajmy jednak do zupełnego przesuszenia bryły korzeniowej.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Jeśli nie mamy wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe, podlewajmy je regularnie raz na 3 dni, lub – jeśli tego wymagają – codziennie. Dodatkowo możemy zadbać o spryskiwanie liści kwiatów wodą.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podlewanie roślin zimą.
Podlewanie roślin zimą.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama