reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to roślina pochodząca z Nowej Kaledonii i Australii. Araukaria należy do roślin iglastych, a jednak nadaje się do uprawy w doniczkach. Jako kwiat doniczkowy araukaria osiąga ok. 2 m wysokości. Radzimy jak pielęgnować araukarię aby nie gubiła igieł i wyglądała efektownie przez cały rok.

Araukaria zwana także igławą to – w naszym klimacie – wolno rosnąca roślina doniczkowa. Ze względu na okazałe gałęzie araukaria jest coraz popularniejszą rośliną uprawianą w naszych domach. Jakie miejsce będzie najlepsze dla araukarii?

Miejsce do uprawy igławy

Najlepszym stanowiskiem dla araukarii będzie stanowisko jasne. Jeśli chodzi o temperaturę, jaką należy zapewnić naszej igławie, to podczas zimowania musi ona wynosić od 5 do 10°C. Ze względu na swoją wielkość, araukarii nie powinniśmy stawiać w pobliżu innych roślin doniczkowych – igława potrzebuje sporej przestrzeni wokół siebie, tylko wtedy jej igły będą ukształtowane w odpowiedni sposób.

Jeśli mamy taką możliwość, gdy nadejdzie lato, araukarię możemy wystawić do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że wówczas powinniśmy ustawić igławę na zacienionym stanowisku. Dodatkowo nie zapominajmy o regularnym spryskiwaniu jej igieł wodą.

Zobacz także:  Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Należy dbać o to, aby igława zimą nie przebywała w zbyt wysokiej temperaturze. Gdy będzie jej za gorąco, może gubić igły. Stanie się także bardziej narażona na choroby.

Pielęgnacja araukarii wyniosłej

Zimą, araukaria tak jak większość roślin doniczkowych przechodzi w stan spoczynku, dlatego nie wymaga obfitego podlewania – wystarcza jej niewielka ilość wody. Latem igławę podlewamy dość umiarkowanie, zwłaszcza jeśli dodatkowo ją zraszamy.

Zobacz także: Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?

Araukarię najlepiej jest podlewać miękką wodą – wystarczy, że będzie to woda po uprzednim przegotowaniu.

Także ze względu na stan spoczynku, araukaria nie potrzebuje nawożenia. W lecie zaś warto zadbać o odżywianie naszej igławy nawozami. Tę roślinę doniczkową najlepiej nawozić regularnie – raz w tygodniu.

Przesadzanie araukarii to proces, który można przeprowadzać mniej więcej raz na trzy lata. Pamiętajmy jednak, że igława wymaga kwaśnego podłoża, dlatego, jeśli stosujemy zwykłą ziemię do kwiatków doniczkowych, powinniśmy dosypać do niej kompostu zrobionego ze świerkowych igieł.

Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu

Rozmnażanie araukarii

Rozmnażanie araukarii nie jest łatwe, dlatego lepiej kupować już ukorzenione rośliny. Jeśli jednak chcemy sami spróbować rozmnożyć igławę, powinniśmy to zrobić z nasion lub sadzonek, które są na pół zdrewniałe. Nasiona musimy wysiać do 10 dni po okresie, kiedy zostały zebrane. Zaś sadzonki pobieramy w zimie – na przełomie grudnia i stycznia. Ukorzenianie powinno się odbywać w pomieszczeniu o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze.

Zobacz także:  Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama