| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria inaczej nazywana jest kamienną różą. Naturalne środowisko Eszewerii to Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa. Jej kwiaty są drobne i mają dzwonkowaty kształt, mięsiste liście gromadzą wodę.

Ze względu na gromadzenie wody w liściach, Eszewerii nie trzeba często podlewać. Więcej uwagi pod tym względem należy jej tylko poświęcić w czasie dużych upałów.

Uprawa i pielęgnacja

Rośliny te lubią jasne stanowisko, z dużą ilością słońca. Tylko wtedy ich liście są odpowiednio wybarwione. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 200C w lecie, w zimie natomiast roślina ta powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 60C–80C. Powinniśmy zapewnić jej specjalną ziemię do sukulentów. Może być też uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych z 20% domieszką piasku. Roślinę podlewamy tak, by ziemia nie przeschła całkowicie: oszczędnie wiosną i latem (co dwa tygodnie, a w czasie upałów co tydzień), skąpo zimą (w chłodnym pomieszczeniu nawet raz w miesiącu). W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Co roku na wiosnę, starsze rośliny – co dwa, trzy lata. Doniczki powinny być niskie i szerokie, bo Eszeweria ma płytki system korzeniowy.

Zobacz także: Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z bocznych rozet. Zabieg ten wykonujemy podczas przesadzania starszych egzemplarzy. Ostrym nożem odcinamy od rośliny matecznej rośliny potomne. Tak przygotowane sadzonki wkładamy do doniczek ze specjalną ziemią dla sukulentów i kaktusów. Po kilku tygodniach otrzymujemy młode okazy, które pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.

Zobacz także: Scindapsus (Rafidofora)

Eszeweria źle znosi okres zimowy, dlatego trzeba ją przenieść w miejsce o niższej temperaturze, w tym czasie ograniczamy również podlewanie. Gdy jej liście się marszczą oznacza to, że może mieć za sucho bądź za mokro – należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce i obficie podlać. Natomiast gdy liście Eszewerii czernieją bądź zbyt łatwo się odrywają oznacza to, że roślina jest podlewana zbyt obficie – w takim wypadku należy ograniczyć częstotliwość podlewania do jednego w miesiącu. W ostateczności można pozyskać sadzonki i otrzymać nową roślinę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »