reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Maranta – jak ją pielęgnować?

Maranta – jak ją pielęgnować?

Maranta to roślina o niewielkich rozmiarach, osiągająca wysokość maksymalnie 25 cm. Większość Marant pochodzi z tropikalnych brazylijskich lasów, gdzie występują na otwartej przestrzeni.

Najczęściej spotykana jest Maranta leuconeura i jej dwie odmiany Tricolor (ma zielone liście z czerwonymi nerwami) i Kerchoveana (na liściach są brunatne plamy).

Uprawa i pielęgnacja

Roślina ta lubi miejsce oświetlone, lecz niezbyt słoneczne. Nie powinniśmy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W dzień temperatura powinna być stała i wynosić 220C. Nocą natomiast może spaść do 160C – 180C. Zimą odpowiednia temperatura dla tej rośliny to 180C – 200C, nocą zaś 160C. Do podlewania tej rośliny powinniśmy używać miękkiej, letniej wody o pH 4 – 4,5. W okresie wzrostu warto ją podlewać obficie. Jednakże nie powinniśmy dopuścić do gromadzenia się wody na dnie doniczki, jak i do przesuszenia bryły korzeniowej. Od września do lutego powinniśmy Marantę podlewać znacznie oszczędniej.

Zobacz także: Eszeweria – kamienna róża

Od kwietnia do sierpnia należy ją nawozić nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Do tego zabiegu powinniśmy stosować roztwory nawozów o stężeniu o połowę mniejszym, niż podane jest w instrukcji.

Przesadzanie i rozmnażanie

Roślinę powinniśmy przesadzać do płaskiego naczynia tuż przed rozpoczęciem okresu wzrostu. Zabieg ten wykonuje się na początku wiosny. Powinniśmy używać przepuszczalnego, ziarnistego piasku albo zwykłej ziemi uniwersalnej.

Zobacz także: Echinokaktus (Echinocactus)

Marantę można rozmnażać poprzez podział. Czynność tę wykonujemy podczas przesadzania. Ostrym nożem dzielimy roślinę mateczną na mniejsze okazy. Tak przygotowane sadzonki przesadzamy do wcześniej przygotowanych doniczek z ziemią.

Maranta dobrze rośnie, jeśli zapewni jej się odpowiednią wilgotność powietrza. Pod wpływem nadmiernego nasłonecznienia następuje blednięcie liści, natomiast zbyt mała wilgotność powoduje schnięcie końcówek liści.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama