| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Iksora szkarłatna – płomień dżungli

Iksora szkarłatna – płomień dżungli

Iksora szkarłatna jest niedocenianą roślina pokojową, która pochodzi z Indii. Coraz częściej można ją spotkać w kwiaciarniach wśród innych roślin tropikalnych. Rodzaj Iksora obejmuje około 200 gatunków, występujących w strefach tropikalnych na całym świecie. Jedynie gatunek Iksora coccinea jest rośliną pokojową. Jest to zimozielony krzew, który osiąga do 1 metra wysokości. Ma skórzaste, błyszczące liście. Szkarłatne kwiaty zebrane są w duże baldachy.

Uprawa i pielęgnacja

Roślina ta najlepiej rośnie w szklarni lub w mieszkaniu. Od marca do września należy jej zapewnić lekko zacienione miejsce. Nie należy jej wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy ją zostawić na czas zimowania w tym samym miejscu. W okresie spoczynku temperatura powietrza powinna wahać się w granicach od 160C do 180C. Niższa temperatura może doprowadzić do zrzucenia liści i zahamowania kwitnienia w następnym roku. Do podlewania powinniśmy używać wody miękkiej, o pH 4,5–5,5. Niezbędne też jest utrzymanie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza wiosną i latem. W okresie spoczynku należy stopniowo ograniczyć podlewanie i obniżyć wilgotność powietrza. W okresie najintensywniejszego wzrostu Iksorę powinno podlewać się nawozem wieloskładnikowym raz na 2 tygodnie.

Zobacz także: Aspidistra wyniosła (Aspidistra eliator)

Przesadzanie i rozmnażanie

Iksora szkarłatna powinna być przesadzana na wiosnę do mieszanki ziemi pulchnej i próchniczej. Dobrze sprawdzi się ziemia wrzosowa z ziemią darniową bądź z kruchą glinką i piaskiem połączona z krowim obornikiem. Możemy użyć również innego nawozu organicznego, np. guano.

Proces rozmnażania rozpoczynamy na przełomie stycznia i lutego. Do rozmnożenia w mnożarce wybieramy dojrzałe, twardsze sadzonki wierzchołkowe. Całkowite ukorzenienie osiągniemy zachowując temperaturę gleby na poziomie 250C.

Zobacz także: Begonia Bowera (Begonia Boweri)

Iksora może kwitnąć przez cały rok, ponieważ każdy pęd zawiązuje pąki.

Zbyt silne, bezpośrednio padające promienie słońca mogą powodować zwijanie się liści.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Iksora szkarłatna – płomień dżungli. Fot. Fotolia
Iksora szkarłatna – płomień dżungli. Fot. Fotolia

Darowizny, spadki, testamenty12.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »