reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą rośliny doniczkowe powinny być w stanie spoczynku. Jednak ze względu na temperaturę panującą w naszych domach, często jest to utrudnione. Jeśli chcemy aby nasze rośliny doniczkowe weszły w stan spoczynku, powinniśmy zadbać o to, żeby temperatura w pokojach była niższa. Dodatkowo roślin doniczkowych w okresie zimy nie należy intensywnie podlewać i nawozić.

Temperatura

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe. Najlepszą temperaturą dla roślin w tym okresie, jest temperatura wahająca się od 16 do 18°C. W takiej sytuacji możemy przenieść rośliny na przykład do piwnicy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pomyślmy nad postawieniem doniczek w pobliżu okien – w tym miejscu temperatura zawsze jest nieco niższa.

Zanim otworzymy okno, powinniśmy zdjąć rośliny z parapetów – to zapobiegnie wychłodzeniu naszych roślin doniczkowych.

Światło

Ze względu na to, że dzień robi się coraz krótszy, do naszych domów i mieszkań dociera zdecydowanie mniej światła słonecznego. To drugi aspekt przemawiający za tym, aby rośliny doniczkowe umieszczać bliżej okien – zwłaszcza tych wychodzących na południowy wschód. Aby światło łatwiej docierało do naszych roślin, powinniśmy oczyścić ich liście z kurzu. Mniejsze rośliny najlepiej wypłukać pod bieżącą wodą, większe przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli nasze kwiaty doniczkowe mają liście pokryte woskowym nalotem, kutnerem czy włoskami, nie należy ich przecierać przy pomocy ściereczki – możemy wówczas zniszczyć dodatkową ochronę liści. Pamiętajmy, że brak światła w konsekwencji doprowadzi do żółknięcia liści, a ostatecznie do zamierania całych roślin.

Zobacz także: Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Podlewanie i wilgotność powietrza

Gdy nadchodzi jesień należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych. Nadmierne przelewanie roślin w okresie jesienno-zimowym może się okazać szkodliwe. Dopóki ziemia w doniczce nie jest sucha, nie powinniśmy podlewać kwiatów doniczkowych.

Wilgotność powietrza to kolejny ważny aspekt, o który należy zadbać. Sprawdzonym domowym sposobem jest układanie wilgotnych ręczników na kaloryferach. Możemy także kupić nawilżacz powietrza. Dodatkowo pomyślmy o spryskiwaniu naszych roślin wodą.

Suche powietrze w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe, może spowodować osłabienie ich kondycji. To z kolei sprawia, że rośliny są bardziej narażone na atak przędziorków czy czerwców.

Zobacz także: Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych

Nawożenie

Nawożenie powinniśmy stosować wtedy, gdy roślina nie przechodzi w stan spoczynku. Wówczas możemy wykorzystać nawozy o przedłużonym działaniu albo te, które rozpuszczają się w wodzie. Pamiętajmy jednak, aby zastosować niewielką ilość nawozu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rośliny doniczkowe zimą.
Rośliny doniczkowe zimą.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama