reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Zanokcica gniazdowa pochodzi z podrównikowych lasów Azji i Afryki. Potocznie zwana jest „ptasim gniazdem”. Zanokcica gniazdowa porasta zarówno gałęzie drzew, jak i skały, ale częściej występuje na drzewach – w cieniu ich koron. Liście Asplenium są intensywnie zielone, posiadają charakterystyczny ciemny nerw przechodząc przez środek liścia, osiągają długość jednego metra i szerokość 25 centymetrów.

Najszersze miejsce liścia znajduje się poniżej połowy długości blaszki liściowej. Brzeg liścia jest falisty, najczęściej z czarną osią środkową i drobnymi, łączącymi się tylko przy brzegu nerwami bocznymi. Najmłodsze liście, jak u wszystkich paproci, są ślimakowato zwinięte. Charakterystyczne dla tego gatunku są kupki zarodniowe, znajdujące się na dolnej stronie liści zarodnionośnych. Wyglądają jak ukośne, czarne paski długości 1,5–4 cm, ułożone bliżej osi niż brzegu liścia.

Dzięki ozdobnym liściom zanokcica nadaje się do kompozycji z innymi roślinami – stanowi tło dla aranżacji i nadaje jej charakter.

Uprawa i pielęgnacja zanokcicy

Roślinę tę można ustawić w miejscu cienistym. Asplenium nie lubi bezpośredniego nasłonecznia. Optymalna temperatura dla zanokcicy powinna wahać się w granicach 20ºC, w okresie zimowym kilka stopni mniej. Asplenium lubi zraszanie i stale wilgotną glebę. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

Zobacz także: Jak dbać o paprocie w ogrodzie?

Rozmnażanie zanokcicy

Roślinę ta można rozmnażać poprzez podział podczas przesadzania. Zabieg ten wykonujemy wiosną. Młode rośliny wraz z częścią bryły korzeniowej oddzielamy od rośliny matecznej. Następnie wkładamy je do wybranego podłoża i zraszamy wodą. Po kilku tygodniach nowa roślina zakorzeni się. Kiedy pojawią się nowe liście roślinę można przenieść do jaśniejszego miejsca i traktować jak dorosły okaz.

Zobacz także: Asplenium (Asplenium)

Doniczka zanokcicy powinna być dość mała, w zbyt dużej doniczce zanokcica wolniej rośnie. Kwiaty przesadzamy wiosną, dopiero wówczas gdy bryła korzeniowa przestaje mieścić się w doniczce. Zanokcica wykorzystywana jest także w lecznictwie – z korzeni zanokcicy produkowane są leki ziołowe.

Zanokcica jest powszechnie uprawiana. Dała początek wielu odmianom, np. Asplenium nidus 'Fimbriata' o głęboko wcinanych brzegach blaszki liściowej. To gatunek paproci często spotykany w naszych kwiaciarniach.

Zobacz także: Okno kwiatowe – zakładanie i prowadzenie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zanokcica gniazdowa (Asplenium).
Zanokcica gniazdowa (Asplenium).

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama