reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?

Storczyk to jedne z najbardziej popularnych roślin. Na runku jest wiele odmian i gatunków storczyków, które różnią się od siebie kształtem kwiatów i bulw, a także sposobem pielęgnacji. Zobacz jak odróżnić poszczególne gatunki storczyków.

Storczyki możemy podzielić na dwie grupy:

– storczyki sympodialne

– storczyki monopodialne

Storczyki sympodialne

Swój wzrost zawdzięczają pąkom bocznym wyrastającym w dolnej części pędu. Pędy u tych roślin zamierają po kilku okresach wegetacji. Z reguły rozwija się tylko jeden pąk. W niektórych przypadkach na roślinie pojawiają się tak zwane kłącza pełzające. Charakteryzują się tym, że ich wierzchołek rośnie w górę oraz tworzy pęd kwiatowy lub liściowy. Kiedy roślina wytworzy te dwa ograny przestaje rosnąć.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Storczyk sympodialny, w zależności od długości kłącza, może być pokroju luźnego (kiedy jest długie) lub zwartego. Czasami łodyga może przybierać postać pseudobulwy. Jest to zgrubiała, nadziemna część pędu. Gromadzi się w niej woda i składniki mineralne, które wykorzystywane są w czasie suszy. Posiada dużą ilość aparatów szparkowych, które w okresie deszczowym pobierają wodę i zapobiegają jej szybkiemu wyparowaniu w okresie suszy.

Bulwy dzielą się na heteroblastyczne i homoblastyczne. Na tych pierwszych może wyrosnąć jeden lub dwa liście, a czasami nawet kwiatostan. Na tych drugich najczęściej pojawiają się skrętoległe niższe liście oraz normalne liście górne.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Kwiaty u storczyków mogą wyrastać w różny sposób

– Na samym końcu pędów. Łodyga może być różnej długości. Czasami osiąga kilka metrów, a czasami ledwo co wystaje ponad kępkę liści.

– W kątach listków.

– Na specjalnych pędach, które wyrastają tylko po to, by mogły pojawić się na nich kwiaty.

Storczyki monopodialne

Nie tworzą pseudobulw i kłączy. Pęd stale rośnie dzięki pąkowi szczytowemu występującemu na samym wierzchołku. Czasami po bokach mogą się pojawić inne pędy, jednak z reguły są małe. Trudno określić jest okres spoczynku tych storczyków. Czasami zimą mogą spowolnić swój wzrost, jednak zdarza się to rzadko i tylko w niesprzyjających warunkach. Liście i pąki nie zmieniają swojego wyglądu, dlatego nie możemy mówić, że w pełni przechodzą stan spoczynku. Storczyk monopodialny rośnie bardzo wolno. Przez to nie osiąga ogromnych rozmiarów. Może przyjmować formę pnącą, długopędową (do 1 metra) oraz krótkopędową.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Storczyki.
Storczyki.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama