| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja pochodzi z Ameryki oraz Azji. Od wielu lat uprawiana jest zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian należy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu kolorach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw.

Kiedy kwiatostany hortensji zaczną tracić barwę, warto je obrywać. Dzięki temu zabiegowi przyśpieszamy zawiązywanie się i rozwój nowych pąków kwiatowych i dzięki temu w kolejnym sezonie roślina obficiej kwitnie. Należy przy tym usunąć krótki odcinek pędu wraz z parą niewielkich liści, ponieważ najsilniejsze pąki rozwijają się tuż pod nimi.

Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Pielęgnacja hortensji jesienią i w zimie

W ziemie stawiamy doniczki z roślinami w pomieszczeniu jasnym, gdzie temperatura będzie wahała się od 20C do 80C. Podlewamy je rzadko i oszczędnie, tak żeby w podłożu było tylko nieco wilgoci.

W lutym hortensje przesadzamy do większych doniczek wypełnionych świeżą porcją podłoża. Podłoże powinno być próchniczne, żyzne, kwaśne o pH 4,5–5,5. Następnie przenosimy je w cieplejsze (ok. 16°C) i jak najjaśniejsze miejsce.

Rozmnażanie hortensji

Hortensję rozmnaża się przez sadzonki zielne. Sadzonki pozyskujemy od czerwca do sierpnia. Tak uzyskane okazy wsadzamy do przygotowanych wcześniej doniczek z odpowiednią mieszanką piasku i torfu. Po 3–4 tygodniach powinny się ukorzenić.

Zobacz także: Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?

Aby hortensje kwitły na niebiesko lub ciemnofioletowo, trzeba wiosną i latem zasilać je specjalnym nawozem, np. Agrecol Hortensja Niebieska.

Gdy liście hortensji stają się jasnozielone lub żółte, oznacza to zbyt zasadowy odczyn gleby, należy wtedy wzbogacić podłoże kwaśnym torfem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »