| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?

Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?

Naturalnym środowiskiem jukki są rejony Ameryki Środkowej i zachodnich Indii, gdzie jukki osiągają do 12 metrów wysokości. W naszych rejonach istnieją gatunki, które w okresie swojej młodości rosną bardzo powoli i z tego względu nadają się do hodowli we wnętrzach. Jukka to roślina tania, łatwa w pielęgnacji i jeszcze łatwiejsza do rozmnażania.

Pielęgnacja jukki na wiosnę i w lecie

Jukki lubią jasne, oświetlone bezpośrednio promieniami słonecznymi miejsce. Najlepiej rozwijają się w temperaturze 240C. Na ich prawidłowy wzrost dobrze wpływa poranne i wieczorne zraszanie. Od kwietnia do października powinniśmy obficie podlewać jukki. W okresie intensywnego wzrostu (od kwietnia do sierpnia), powinniśmy zasilać roślinę co 4 tygodnie płynnym nawozem.

Jukkę przesadza się co roku do większej doniczki, aby zrównoważyć ciężar masywnego pnia. Po osiągnięciu pewnej określonej wielkości doniczki należy wymieniać tylko górną warstwę ziemi. Bardzo dobrze nadaje się do tego zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych.

Zobacz także: Poisencja (Euforbia pulcherrima)

Pielęgnacja jukki jesienią i w zimie

Zimą temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi jukka nie powinna spaść poniżej 100C. W okresie spoczynku, od listopada do marca, powinniśmy ograniczyć podlewanie jukki do minimum, ale tak aby bryła korzeniowa całkowicie nie wyschła.

Zobacz także: Storczyk falenopsis (Phalenopsis)

Rozmnażanie jukki

Jukkę możemy rozmnażać na dwa sposoby: z nasion lub pozyskiwać nowe sadzonki z rośliny matecznej.

Rozmnażanie z nasion polega na wysianiu nasion na przełomie lutego i marca do pojemnika z mieszanką zwykłej ziemi kwiatowej z piaskiem i przykryciu nasion 6-centymetrową warstwą ziemi. Nasionom powinniśmy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, cień i temperaturę około 210C. Kiedy pojawią się siewki, naczynie przenosimy w jaśniejsze miejsce. Po upływie 3 miesięcy rośliny powinny osiągnąć wysokość 5–8 cm. Nowe sadzonki przesadzamy do doniczek o średnicy około 13 cm i dalej pielęgnujemy jak dorosłe okazy.

Pozyskiwanie nowych sadzonek z rośliny matecznej polega na podzieleniu pnia na kawałki ok. 10 cm. Każdy nowy egzemplarz powinien mieć co najmniej 1 oczko. Miejsce przecięcia powinniśmy posypać ukorzeniaczem. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy pionowo w mieszance ziemi torfowej i piasku i przykrywamy naczynie folią. Gotowe sadzonki ustawiamy w miejscu zacienionym, wilgotnym, w temperaturze 240C–270C. Po trzech tygodniach warto usunąć folię z doniczek. Kiedy tylko sadzonki się ukorzenią i zauważymy nowe pędy, powinniśmy przesadzić je do oddzielnych doniczek i dalej pielęgnować jak dorosłe okazy.

Jeśli dolne liście jukki zaczynają żółknąć, oznacza to, że roślina ma zbyt mało światła. W takiej sytuacji należy usunąć dolne uszkodzone liście i ustawić roślinę w nasłonecznionym miejscu.

Jukka nie lubi stać w wodzie. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i więdnięcia liści.

Zobacz także: Agawa górska (Agave montana)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jukka (Yucca).
Jukka (Yucca).

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »