| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Chlorophytum (Zielistka)

Chlorophytum (Zielistka)

Zielistka to powszechnie znana roślina doniczkowa, bardzo często uprawiana w naszych domach. Pochodzi z Afryki Południowej i należy do rodziny liliowatych (Lilliaceae). Zielistka jest rośliną o dużej odporności na różnego rodzaju niedogodności: gorsze warunki świetlne, wahania temperatury, a także krótkotrwałe przesuszenie ziemi. Zielistka otoczona dobrą opieką tworzy charakterystyczne rozłogi przypominające zawieszone w powietrzu gigantyczne pająki, które można wykorzystać do rozmnażania.

Do najbardziej znanych gatunków należy Chlorophytum comosum variegatum. Roślinę zdobią pierzaste biało-zielone liście.

Pielęgnacja zielistki na wiosnę i w lecie

Zielistka to roślina ciepłolubna. Dobrze rozwija się nawet w temperaturze 260C. Jednak w czasie upałów nie powinna być wystawiana na pełne słońce. Przez całe lato i wiosnę podlewamy ją bardzo obficie, dodając do wody płynny nawóz.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Pielęgnacja zielistki jesienią i w zimie

Zielistka nie lubi przeciągów i temperatury poniżej 70C. Pod koniec zimy warto ją przesadzić do ziemi bogatej w składniki mineralne. Chlorophytum ma bardzo silne korzenie, dlatego rośliny nie należy długo trzymać w jednej doniczce. Masa korzeniowa może bowiem ją rozsadzić. Zimą ustawiamy doniczki w jasnym miejscu.

Zobacz także: Pachnące pnącza w domu

Rozmnażanie zielistki

Zielistkę można rozmnażać przez nasiona i rozłogi. W tym pierwszym przypadku siew odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Kiedy siewki osiągną swoje rozmiary, przesadzamy je do większych doniczek i traktujemy jak dorosłe okazy. W drugim przypadku młode rozłogi oddzielamy od pędu i wkładamy do doniczek z ziemią. Następnie przenosimy je w zacienione miejsce dopóki się nie ukorzenią. Kiedy to nastąpi, młode okazy pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.

Występowanie rozłogów na pędach zielistek jest bardzo ważne i korzystne, ponieważ pędy działają jak pępowina, przewodzą ważne składniki odżywcze i wzmacniają roślinę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »