| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Echinokaktus (Echinocactus)

Echinokaktus (Echinocactus)

Echinokaktus ma kilka nazw potocznych m.in. poduszka teściowej, złota beczka. Zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie. Echinokaktus jako roślina dziko rosnąca występuje głównie w Ameryce Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 6–100 cm i szerokość 25–80 cm. Do największych rozmiarów urasta E. ingens, tylko trochę mniejszy jest E.grusonii. Jednym z najmniejszych tego gatunku jest E. ottonis. Kaktusy kwitną wiosną i latem na żółto lub czerwono. Żeby jednak zobaczyć kwiaty echinokaktusa będziemy musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat – kwitną wyłącznie starsze okazy echinokaktusa. Jak większość kaktusów jest dość łatwy w uprawie.

Stanowisko

Nasłonecznione i ciepłe od wiosny do jesieni. Zimą chłodniejsze, ale nadal jasne. Pozytywnie działa na roślinę dopływ świeżego powietrza (sprzyja zakwitnięciu), w związku z tym dobrze będzie się czuła przy często otwieranym oknie w czasie suchego lata. Można również wynieść kaktusa na balkon lub taras. W razie deszczu należy przenieść go w suche miejsce.

Podlewanie

Podczas podlewania nie powinno się roślin zamaczać, dlatego najlepiej podlewać je do podstawki lub przez zanurzenie doniczki w wodzie. Po podsiąknięciu jej nadmiar należy usunąć z podstawki. Zimą ograniczamy podlewanie do minimum. Kaktusy są wrażliwe na przelanie.

Zobacz także: Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Przesadzanie

Zimą lub wczesną wiosną. Młode rośliny co rok, starsze co 3–5 lat. Odpowiednie będzie żyzne gliniaste, ale przepuszczalne podłoże z domieszką piasku. Można wybrać uniwersalną ziemię dla kaktusów i sukulentów. Dość dobrze znoszą przesadzanie.

Nawożenie

Latem, co 2–3 tygodnie płynnym nawozem dla kaktusów o niskiej zawartości azotu.

Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Rozmnażanie

Echinokaktusa rozmnażamy poprzez wysiew nasion od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wytworzy odrosty boczne można je oddzielić i ukorzeniać.

Pielęgnacja

Zimą echinokaktusy wymagają niższej temperatury (ok. 9˚C) i bardzo oszczędnego podlewania. Po zakupie echinokaktusa należy wyciągnąć go z doniczki, otrzepać korzenie z torfu i posadzić roślinę w odpowiednie podłoże do kaktusów. Jeśli zauważymy objawy przelania powinniśmy roślinę przesuszyć lub przesadzić do nowego podłoża i poczekać kilka tygodni z podlewaniem.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Echinokaktus (Echinocactus).
Echinokaktus (Echinocactus).

Echinokaktus zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie.
Echinokaktus zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »