reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Dendrobium (Dendrobium)

Dendrobium (Dendrobium)

Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. Dendrobium pochodzi z rodziny storczykowatych. Jego naturalnym stanowiskiem są lasy tropikalne i subtropikalne Azji i wysp Pacyfiku. Ze względu na bardzo różne wymagania dla otoczenia jak najlepszą opieką konieczna jest znajomość pełnej nazwy dendrobium. Dendrobium jest uznawany za jeden z łatwiejszych storczyków w uprawie. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm. Wytwarza grube i mięsiste liście.

Stanowisko

Wszystkie gatunki lubią stanowiska jasne ze światłem rozproszonym. Należy je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na południowych oknach latem. Dendrobium nobile wymaga dość niskiej temperatury w okresie wzrostu w dzień (18˚C) i kilka stopni niższej nocą. Wymaga zimowania jesienią w temperaturze około 10˚C. Dendrobium phalaenopsis powinno mieć przez cały rok niższą temperaturę nie spadającą poniżej 16˚C. Oba gatunki wymagają  wysokiej wilgotności powietrza. Dendrobium najlepiej prezentuje się wyeksponowane samo lub w grupie takich samych storczyków. Jeśli mamy mało miejsca najlepiej wybrać Dendrobium loddigesii. Tak jak D.nobile wymaga zimowania.

Zobacz także: Zielone i pachnące kwiaty w domu

Podlewanie

Gatunkom wymagającym okresu spoczynku znacznie ograniczamy w tym czasie podlewanie do niezbędnego minimum. Pozostałym zapewniamy regularne podlewanie w ciągu całego roku.  Rośliny, które w ciemniejszych porach roku dostają nieco mniej światła mogą mieć jednak mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Z dwojga złego lepiej je przesuszyć niż przelać. Ze względu na to, że dendrobium to epifit (nie rośnie w ziemi – dendrobium oznacza 'mieszkający na drzewie') jest przystosowany do gromadzenia wody w bulwach. Rośliny podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Przesadzanie

Wiosną, co trzy lata. Najlepiej będzie kupić specjalną ziemię dla storczyków, która jest wystarczająco przepuszczalna i zapewni roślinie niezbędne składniki mineralne i odpowiednie pH. Po przesadzeniu zraszać codziennie przez tydzień. Dla względów estetycznych można je przytwierdzać do kawałków kory, należy jednak wówczas szczególnie zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wody.

Nawożenie

Nawozimy tylko w okresie wzrostu, co kilka tygodni nawozem płynnym.

Rozmnażanie

Podczas przesadzania oddzielamy młode pseudobulwy od rośliny macierzystej.

Zobacz także: Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Pielęgnacja

Większość storczyków wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zraszamy w czasie okresu wzrostu.

Młode pseudobulwy, które pojawiają się obok rośliny macierzystej hodowcy nazywają keiki. Jest to hawajskie słowo oznaczające „dziecko”.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dendrobium (Dendrobium).
Dendrobium (Dendrobium).

Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm.
Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama