reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Idealnym miejscem do rozwoju storczyka jest stanowisko jasne. Jakie są najpopularniejsze gatunki tej rośliny? Jak dbać o storczyka, aby rozwijał się zdrowo? Co warto wiedzieć o storczyku?

Popularnym gatunkiem roślin na stanowisko jasne są storczyki. Storczyki to bardzo wytrzymałe kwiaty, dlatego bardzo dobrze nadają się do domowej hodowli. Aby być zadowolonym z ich uprawy, należy zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju.

Przeczytaj: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Znamy ponad 30 tys. rodzajów storczyków. Mimo to rośliny te nadal zagrożone są wyginięciem, co spowodowane jest m.in. rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. W hodowli storczyków potrzebna jest cierpliwość, ponieważ zakwitają one dopiero po kilku latach. W Polsce wszystkie gatunki storczyków podlegają ścisłej ochronie.

Przeczytaj: Gdzie występują storczyki?

Mimo różnorodności wśród storczyków, wszystkie łączy taki sam schemat budowy. Roślina ta zbudowana jest nie tylko z kwiatów, ale także z pędów, liści i korzeni. Niektóre rodzaje storczyków wykształcają tzw. korzenie powietrzne.

Przeczytaj więcej: Co ma kwiat storczyka w środku?

Rozmnażanie storczyków wymaga wiedzy i skrupulatności. Roślina ta wytworzy kwiaty tylko w odpowiednich warunkach. Aby doszło do zapylenia, storczyk wabi owady nektarem. Kiedy już dojdzie do zapylenia, powstają nasiona. Jak wygląda dalsze rozmnażanie storczyka?

Przeczytaj: Jak w naturze rozmnażają się storczyki?

Jednym z rodzajów storczyka jest storczyk cymbidium. Jego wysokość wynosi od 50 do 100 cm. Storczyk ten najlepiej sprawdza się w zimowym ogrodzie lub na ogrzewanej werandzie. Nie należy przesadzać storczyka, jeżeli nie jest to konieczne – robimy to tylko wtedy, kiedy doniczka jest za mała.

Przeczytaj: Storczyk cymbidium

Storczyk falenopsis (Phalenopsis) rodzi kwiaty dwa razy do roku. Ten gatunek jest epifitem, który pokrywa przeważnie słabo ulistnione drzewa. Wymaga lekko wilgotnego podłoża. Roślinę tę może hodować nawet mało doświadczony hodowca. Musi tylko spełnić wymagania, które są niezbędne do jej rozwoju.

Przeczytaj: Storczyk falenopsis (Phalenopsis)

Na uwagę zasługuje również storczyk jęzatka (Odontoglossum). Aby storczyk ten zakwitł, musimy zapewnić mu jasne stanowisko, ale bez bezpośredniego promieniowania. Storczyk jęzatka rośnie w górskich terenach Ameryki Południowej.

Przeczytaj: Storczyk jęzatka (Odontoglossum)

Tylko odpowiednia pielęgnacja storczyka zagwarantuje nam sukces w jego hodowli. Roślina ta potrzebuje dużo szacunku, za co odwdzięcza się pięknymi kwiatami. Aby uniknąć błędów, dowiedz się, kiedy przesadzać storczyka i inne rośliny, które posiadasz w swojej domowej uprawie.

Przeczytaj: Kiedy przesadzać?

Sprawdź, kiedy kwitną poszczególne gatunki storczyków.

Przeczytaj: Tabela kwitnienia roślin

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stroczyki. Fot. Fotolia
Stroczyki. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama