REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kwiaty na stanowisko półcieniste

a bo
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwiaty na stanowisko półcieniste nie wymagają bezpośredniego promieniowania słonecznego do prawidłowego rozwoju. Liczy się odpowiednia pielęgnacja. Które gatunki kwiatów doniczkowych nadają się do uprawy na stanowisku półcienistym? Jak je uprawiać? Jak często podlewać i nawozić? Jak rozmnażać kwiaty na stanowisko półcieniste?

Jednym z gatunków kwiatów, które bardzo dobrze czują się w warunkach półcienistych jest cyklamen (Cycylamen). Cyklamen to dobra roślina do jesiennej i zimowej dekoracji mieszkania. Zimą cyklameny zakwitają i pokrywają się gęsto liśćmi. Jeżeli chcemy zadbać o ciekawy wygląd naszego balkonu, pomoże nam w tym fuksja (Fuchsia L.). Wyróżniamy wiele gatunków fuksji. Przybierają one różne formy. W zależności od wielkości kwiatów, fuksja potrzebuje różnego ocienienia i osłonięcia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

REKLAMA

Barwne kwiaty i efektowne liście charakteryzują  guzmanię (Guzmania). Guzmania nie jest trudna w uprawie. Należy jednak dostarczać jej odpowiednią ilość światła i nawilżenia. Kwiaty guzmanii są czerwone i kwitną od listopada do stycznia. Ciekawa barwa kwiatów ciekawie kontrastuje z zielonymi liśćmi.

Innym, efektownym kwiatem doniczkowym, który do optymalnego rozwoju potrzebuje stanowiska półcienistego, jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jej ozdobą są okazałe kwiaty, które zbierają się w wielkie, barwne kule. Należy zapewnić hortensji odpowiednią pielęgnację, np. nie powinno się jej przycinać i podlewać twardą wodą, ponieważ wtedy roślina zżółknie. Na uwagę zasługuje również kamelia japońska (Camelia japonica). Kwiaty kamelii japońskiej są eleganckie, ale bardzo delikatne, przeważnie czerwone. Latem kamelia może przebywać na balkonie, pod warunkiem że będzie to stanowisko chłodne i przewiewne. Kamelia nie lubi wapnia w ogrodzie i w glebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz takżeHortensja ogrodowa

Spośród kwiatów na stanowisko półcieniste wyróżniają się pnącza. Pnącza sprawdzają się na balkonach o małej powierzchni, ponieważ nie wymagają zbyt wiele miejsca do rozrostu. Należy pamiętać, że na balkon nie nadają się gatunki pnączy wrażliwe na mróz lub suszę. W zależności od gatunku, rośliny pnące można sadzić w doniczkach, skrzynkach lub innych pojemnikach.


Innym pomysłem na aranżację balkonu jest bluszcz (Hedera). Bluszcz to gatunek liściasty, który nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Jest odporny na zimowe warunki. Rośnie szybko i ma ozdobne liście. W hodowli doniczkowej dobrze sprawdza się bluszcz pospolity (Hedera helix), który ma nieco mniejsze rozmiary. Żeby bluszcz rozwijał się prawidłowo, należy go trzymać z dala od źródeł ciepła.

Zobacz także: Jak pielęgnować bluszcz pospolity?

REKLAMA

Popularną rośliną jest skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ze względu na jego nietypowe kwiaty, które wyróżniają się nad jasnozielonymi liśćmi. Jeżeli zapewnimy skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki rozwoju, nie będzie sprawiał on trudności w uprawie i wypuści kwiaty już po roku. Niezbędnym warunkiem w jego hodowli jest stała wilgotność podłoża.

Ciekawy układ liści prezentuje szeflera (Schefflera). Roślina ta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, a także na korytarzach i klatkach schodowych. Żeby liście szeflery nie opadły, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Szeflera wymaga umiarkowanej wilgotności i częstego, regularnego zraszania. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu.

Aby udekorować biuro w ciekawy sposób, warto zdecydować się na hodowlę epipremnum (Epipremnum). Epipremnum osiąga duże rozmiary, ale nie w hodowli domowej. Roślinę tę charakteryzują sercowate, wielobarwne liście. Epipremnum jest pnączem. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, nie można narażać jej na nagłe zmiany temperatury.

Zobacz także: Epipremnum pinnatum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA