REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Bożena Biela
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia). Fot. Fotolia
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia). Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamiokulkas (Zamioculcas) pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturalnych warunkach rośnie w Tanzanii. Jego cechą charakterystyczną są długie, błyszczące liście na mięsistych łodygach. Należy do grupy „żelaznych roślin”, które są odporne na niedobory wody, światła i wilgoci w powietrzu.

Stanowisko

Roślina ta preferuje nasłonecznione stanowisko. Najlepiej jednak czuje się w miejscu półcienistym, gdzie nie jest narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

REKLAMA

Podlewanie

Gatunek ten nie znosi nadmiernego podlewania. Zalany okaz traci liście, jego kłącze gnije i możemy doprowadzić do tego, że roślina umrze. Zamiokulkas toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia. Zimą, kiedy robi się chłodniej oraz gdy roślina stoi w miejscu słabo oświetlonym, podlewanie powinniśmy znacznie ograniczyć.

Przesadzanie

W marcu lub kwietniu, co roku, młode rośliny przesadzamy. Starsze co dwa, trzy lata. Najlepszym podłożem jest ziemia przepuszczalna i przewiewna, mieszanina substratu torfowego z piaskiem lub drobnym żwirem, o pH lekko kwaśnym 5,5–6,5. Okazy powinniśmy przesadzać do płaskich pojemników, w których kłącza mogą się swobodnie rozwijać. Na dnie takich doniczek warto zapewnić roślinie dobry drenaż.

Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Nawożenie

Od marca do sierpnia zamiokulkasa nawozimy nawozem do roślin doniczkowych. Najlepiej zabieg ten wykonywać co 2–3 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

Zamiokulkasa rozmnażamy za pomocą rozdzielenia karpy podczas przesadzania lub przy pomocy sadzonek liściowych. Od kwietnia do czerwca z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego odcinamy listki tuż przy nasadzie. Następnie umieszczamy je w podłożu, zagłębiając ich dolną część na około 1 cm lub układając listki zupełnie płasko.

Zobacz także: Poinsencja

Najlepszym podłożem do ukorzeniania jest perlit lub torf zmieszany pół na pół z piaskiem. Tak przygotowane sadzonki przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura waha się w granicach 21–23 stopni C. Po 3–4 tygodniach powinnyśmy otrzymać nowe okazy.

Zobacz także: Jak pielęgnować narcyzy (Narcissus L.)?

Pielęgnacja

Zbyt intensywne światło może powodować plamy na liściach. Zamiokulkas najlepiej rozwija się w temperaturze 22–26 stopni C w okresie letnim oraz 16–18 stopni C w okresie zimowym.

Jeśli na ogonkach liściowych pojawią się wodniste plamy i liść stopniowo gnije, może być to objaw tzw. fytoftorozy. Jej rozwojowi sprzyja niska temperatura i zalanie podłoża. Przy niewielkim porażeniu chorobę można zwalczyć, opryskując roślinę preparatem ekologicznym Biosept 33 SL. Zamiokulkas jest jedynym gatunkiem z rodziny obrazkowatych, który możemy rozmnażać z sadzonek liściowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA