| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Pachnące pnącza w domu

Pachnące pnącza w domu


Do uprawy w pomieszczeniach nadają się dwa gatunki z rodzaju jaśmin: jaśmin lekarski (Jasminum officinale) i wielkokwiatowy (Jasminum polyanthum). Rośliny te tworzą długie, wijące się wokół podpór pędy, dające się formować, np. na pałąku. Ich liście są pierzasto złożone, a kwiaty białe i pachnące. Jaśmin lekarski kwitnie od czerwca do października, a wielkokwiatowy od lutego do końca kwietnia.

Jaśminy najlepiej postawić w miejscu jasnym, ale nie powinniśmy ich narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Dobrze rozwijają się w temperaturze 20–22 stopni C w dzień i 10–13 stopni C w nocy.

Od wiosny do jesieni jaśminy podlewamy regularnie i niezbyt obficie miękką wodą. Jaśminy lubią zraszanie, ale nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu, kiedy roślina kwitnie, ponieważ wtedy na kwiatach pojawią się brunatne plamy.

Zobacz także: Oliwka europejska (Olea europaea)

Jaśminy potrzebują żyznego i niezbyt kwaśnego podłoża. Przesadzamy je co 1–2 lata i mocujemy do większych podpór. Zasilamy nawozem po 6 tygodniach. Po zakończeniu kwitnienia można tę roślinę przyciąć do połowy, co spowoduje rozkrzewianie i obfitsze kwitnienie.

Dobrze jest zasilać jaśminy nawozem do roślin kwitnących 0,1%, szczególnie w okresie wegetacji.

Rośliny rozmnażamy od wiosny do końca lata z sadzonek pędowych. W tym celu młode lub półzdrewniałe pędy tniemy na kawałki z 2–3 parami liści, potem liście rosnące u dołu usuwamy. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu z torfu i piasku. Temperatura ukorzeniania sadzonek to 20–22 stopnie C. Innym sposobem rozmnażania jest oddzielanie częściowo ukorzenionych pędów, wyrastających u podstawy rośliny.

Zobacz także: Jaśmin czy jaśminowiec?

W okresie zimy i wczesnej wiosny jaśminy potrzebują temperatury 5–10 stopni C. Niska temperatura zagwarantuje jaśminom obfite kwitnienie. Latem mogą być wyniesiona na balkon lub ogród – tam, gdzie nie ma przeciągów.

Gdy jaśmin nie tworzy kwiatów, a liście są zbyt drobne i mało atrakcyjne to znaczy, że roślina ma mało składników pokarmowych i należy ją zasilić nawozem. Gdy listki na wierzchołku jaśminu zaczynają zasychać lub zwijają się, może to oznaczać, że roślina ma zbyt sucho. Wtedy należy podlać ją od dołu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »