| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?

Skrętnik (Streptocarpus) swoim wyglądem przypomina storczyki. Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rośnie w tropikalnych lasach. Jest to dwuletnia, zielona roślina cechująca się dużymi, lejkowatymi kwiatami. Wyrastają one na wysokich pędach (ok. 20 cm) i mogą mieć najrozmaitsze kolory: różowy, czerwony, biały, liliowy lub niebieski. W dobrych warunkach mogą kwitnąć nieprzerwanie od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Stanowisko

Skrętnika można uprawiać w pomieszczeniu jasnym. Jednak nie należy go narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Podlewanie

Skrętnika należy obficie podlewać latem. Podczas tego zabiegu powinniśmy zadbać o to, by nie zamoczyć liści, ponieważ mogą pojawić się plamy lub możemy doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Przesadzanie

Na przełomie lutego i marca roślinę przesadzamy do większych doniczek z przygotowanym podłożem. Raz na tydzień należy obciąć przekwitłe kwiaty lub, przy bardzo trwałych odmianach, gdy się zakurzą. Można też usuwać stare liście, ale powinniśmy to robić bardzo delikatnie, tak aby za bardzo nie ogołocić rośliny.

Nawożenie

Skrętnika powinniśmy nawozić raz na tydzień. Istotne jest dawkowanie nawozu: stosujemy tylko 1/3 ilości nawozów zalecanych dla innych roślin. Skrętniki nie znoszą zasolenia.

Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Rozmnażanie

Skrętnika rozmnażamy za pomocą sadzonek liściowych. Odpowiednia do tego będzie gotowa ziemia do roślin doniczkowych, którą można kupić w kwiaciarni. Liść dzielimy wzdłuż głównego nerwu i uciętym brzegiem wsadzamy w wilgotny piasek. Po pewnym czasie powinny się pojawić nowe drobne roślinki, które pielęgnujemy jak dorosłe okazy.

Pielęgnacja

Skrętnik nie lubi zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Do prawidłowego rozwoju najlepsza jest temperatura 18–20 stopni C w lecie, w zimie natomiast 16–18 stopni C.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Najpopularniejsze skrętniki rozetkowe mogą żyć długo, ale po 2–3 latach stają się mniej atrakcyjne i najlepiej zastąpić je młodym egzemplarzem uzyskanym z sadzonki. Z chorób najczęściej występuje gnicie szyjki korzeniowej. Jest ono spowodowane nadmierną wilgotnością podłoża. Pojawia się przede wszystkim zimą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »