reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Jak uprawiać rośliny owadożerne?


Większość roślin owadożernych ma podobne wymagania uprawowe i można je hodować w domu. Do uprawy tych roślin potrzebne jest jasne stanowisko, o dość dużej wilgotności powietrza. Bardzo istotne jest, aby woda do ich podlewania była miękka. Najlepszym podłożem do prawidłowego rozwoju jest gleba kwaśna o pH 3 do 5. Przesadzanie jest zabiegiem, który powinniśmy wykonać raz na 2–3 lata na wiosnę, kiedy korzenie rośliny zaczynają przedostawać się na zewnątrz doniczki, a torf, w którym rosną, jest zbity.

Oto kilka najpowszechniej uprawianych gatunków roślin owadożernych:

Jest pnączem, które żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Liście przypominają dzbanki, które stanowią pułapki dla owadów. Wymaga stanowiska jasnego o temperaturze nie niższej niż 20 stopni C i wilgotnego powietrza.

To roślina wieloletnia, która ma postać rozet złożonych z liści tworzących pułapki. Liście kształtem przypominają leje o krwistoczerwonym unerwieniu. Atrakcyjne kwiaty kapturnicy mogą pojawić się w maju lub czerwcu.

Z daleka roślina wygląda jakby była pokryta rosą (stąd jej nazwa). Liście rośliny pokryte są maleńkimi włoskami. Na końcu każdego włoska znajduję się kropelka lepkiej cieczy, która umożliwia chwytanie owadów.

Zobacz także: Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Są to rośliny należące do rodziny pływaczowatych. Znanych jest obecnie 70 gatunków. Najpopularniejszymi w uprawie amatorskiej są tłustosze pochodzące z Meksyku. Są one bardzo tolerancyjne w stosunku do warunków uprawy, ponieważ mogą one wytrzymywać temperatury, które wahają się od 10 do 40 stopni C.

Roślina ta w naturalnym środowisku występuje w wodach słodkich i wilgotnych glebach. U tej rośliny jedyną częścią, którą widać na powierzchni wody jest kwiat. Pułapka natomiast przymocowana jest do pływającego korzenia za pomocą cienkich łodyżek. Pułapka działa tutaj na zasadzie próżni.

Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe

Wabią owady barwą pułapek i słodką wydzieliną pokrywającą ich wnętrze. Każda pułapka może otworzyć się i zamknąć kilkukrotnie. Jeśli nie ma w niej ofiary, otwiera się po około 12 godzinach. Pułapka, która strawiła owada najczęściej traci zdolność zamykania i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama