REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Bożena Biela
Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia
Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny w doniczkach sprzedawane są prawie wszędzie. Jest to produkt ogólnodostępny. Kupującemu pozostaje tylko dokonać wyboru. Jednak przed zakupem odpowiedniej rośliny warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które pozwolą na wybór dobrego okazu.

Jak ocenić roślinę?

Dokonanie oceny oferowanej rośliny często nie jest łatwe. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale i na warunki panujące w punkcie sprzedaży. Rośliny powinny być umieszczone w czystych doniczkach, mieć czyste liście i etykiety z nazwą oraz krótką instrukcję pielęgnacji. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby roślina była równomiernie rozrośnięta, miała czyste i gładkie liście oraz widoczne pędy. Nowa roślina powinna mieć widoczne liczne pąki kwiatowe. Nie warto kupować rośliny, która jest w pełni rozwinięta, ponieważ jej wyglądem będziemy się cieszyć bardzo krótko. Dobrze jest wybrać roślinę młodą i mniejszą, ponieważ taki okaz łatwiej i szybciej przyzwyczaja się do nowego otoczenia.

REKLAMA

Warunki stanowiska

Przed zakupem rośliny pokojowej lub balkonowej powinniśmy ustalić, jakie stanowisko możemy zaoferować roślinie. Nie ma sensu wybierać rośliny, która wymaga stanowiska jasnego, ale chłodnego, jeśli w ogóle nie mamy w domu takiego miejsca. Przed zakupem roślin tarasowych musimy też wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia roślinom możliwości przezimowania.

Ciemne i chłodne stanowisko w zimie znoszą: Agapanthus praecox, Clerodendrum bungei, Erythrina crista-galli, Haemanthus, Hadychium gardnerianum, Plumbago auriculata, Punica granatum.

REKLAMA

Jasnego i chłodnego stanowiska w zimie potrzebują: Acca sellowiana, Agave americana, Anisodontea capensis, Araucaria, Arbutus unedo, Callistemon, Chrysanthemum frutescens, Cistus, Cycas revoluta, Hebeandersoni, Laurus nobilis, Metrosideros excelsa, Nerium oleander, Tibouchina urvilleana, Viburnum tinus.

Jasnego stanowiska o umiarkowanej temperaturze w zimie wymagają: Abutilon, Bougainvillea, Brugmansia, Cassia didymobotrya, Cestrum, Citrus limon, Cuphea ignea, Datura, Ensete, Fremontodendron californicum, Fuchsia, Hibiscus rosa-sinensis, Iochroma, Lantana-camara, Musa, Solanum rantonnettii, Tecomaria capensis, Tecomaria stans.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko jasne i ciepłe w zimie jest potrzebne wszystkim ciepłolubnym, tropikalnym roślinom pokojowym.

Zobacz także: Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne po zakupie

REKLAMA

Zanim rośliny znajdą się na parapecie naszego okna, muszą odbyć długą, męczącą podróż. Szklarnie gospodarstwa ogrodniczego zapewniają im idealne warunki do życia: światło, temperatura, wilgotność powietrza, woda, pokarm – przez cały rok optymalnie odpowiadają ich życzeniom. Potem jednak przychodzi pierwszy szok. Dlatego nie powinniśmy się spodziewać, że nasza nowa pokojowa roślina od pierwszego dnia pokaże wszystko, na co ją stać pod względem szybkości wzrostu i wytwarzania pąków. Musi się najpierw przyzwyczaić do nowego otoczenia.

Rośliny najłatwiej znoszą zmiany miejsca wiosną i na początku lata. Drogich roślin pokojowych nie powinniśmy kupować zimą. W celu aklimatyzacji kupione rośliny należy najpierw umieścić w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu. Przeznaczone na balkon i taras rośliny kwitnące w lecie, sprzedawane bardzo wcześnie na wiosnę, również wyhodowano w szklarniach. Niezbyt dobrze znoszą one chłodne, wiosenne powietrze i gorące promienie słońca. Po przesadzeniu ich do skrzynek balkonowych trzeba więc na kilka dni postawić kwiatowe skarby w kącie osłoniętym przed wiatrem i słońcem.

Zanim chwycimy za konewkę, powinniśmy sprawdzić wilgotność podłoża. Nadmiar wody w strefie korzeniowej jeszcze bardziej spotęgowałoby stres roślin. Roślinę trzeba obficie podlać tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest sucha. Nie da się dokładnie określić, w którym momencie musimy zacząć nawożenie. Jeśli po upływie około dwóch tygodni nie pokażą się nowe pędy, wówczas do wody używanej do podlewania trzeba dodać trochę nawozu w płynie.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA