reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Rośliny w doniczkach sprzedawane są prawie wszędzie. Jest to produkt ogólnodostępny. Kupującemu pozostaje tylko dokonać wyboru. Jednak przed zakupem odpowiedniej rośliny warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które pozwolą na wybór dobrego okazu.

Jak ocenić roślinę?

Dokonanie oceny oferowanej rośliny często nie jest łatwe. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale i na warunki panujące w punkcie sprzedaży. Rośliny powinny być umieszczone w czystych doniczkach, mieć czyste liście i etykiety z nazwą oraz krótką instrukcję pielęgnacji. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby roślina była równomiernie rozrośnięta, miała czyste i gładkie liście oraz widoczne pędy. Nowa roślina powinna mieć widoczne liczne pąki kwiatowe. Nie warto kupować rośliny, która jest w pełni rozwinięta, ponieważ jej wyglądem będziemy się cieszyć bardzo krótko. Dobrze jest wybrać roślinę młodą i mniejszą, ponieważ taki okaz łatwiej i szybciej przyzwyczaja się do nowego otoczenia.

Warunki stanowiska

Przed zakupem rośliny pokojowej lub balkonowej powinniśmy ustalić, jakie stanowisko możemy zaoferować roślinie. Nie ma sensu wybierać rośliny, która wymaga stanowiska jasnego, ale chłodnego, jeśli w ogóle nie mamy w domu takiego miejsca. Przed zakupem roślin tarasowych musimy też wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia roślinom możliwości przezimowania.

Ciemne i chłodne stanowisko w zimie znoszą: Agapanthus praecox, Clerodendrum bungei, Erythrina crista-galli, Haemanthus, Hadychium gardnerianum, Plumbago auriculata, Punica granatum.

Jasnego i chłodnego stanowiska w zimie potrzebują: Acca sellowiana, Agave americana, Anisodontea capensis, Araucaria, Arbutus unedo, Callistemon, Chrysanthemum frutescens, Cistus, Cycas revoluta, Hebeandersoni, Laurus nobilis, Metrosideros excelsa, Nerium oleander, Tibouchina urvilleana, Viburnum tinus.

Jasnego stanowiska o umiarkowanej temperaturze w zimie wymagają: Abutilon, Bougainvillea, Brugmansia, Cassia didymobotrya, Cestrum, Citrus limon, Cuphea ignea, Datura, Ensete, Fremontodendron californicum, Fuchsia, Hibiscus rosa-sinensis, Iochroma, Lantana-camara, Musa, Solanum rantonnettii, Tecomaria capensis, Tecomaria stans.

Stanowisko jasne i ciepłe w zimie jest potrzebne wszystkim ciepłolubnym, tropikalnym roślinom pokojowym.

Zobacz także: Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne po zakupie

Zanim rośliny znajdą się na parapecie naszego okna, muszą odbyć długą, męczącą podróż. Szklarnie gospodarstwa ogrodniczego zapewniają im idealne warunki do życia: światło, temperatura, wilgotność powietrza, woda, pokarm – przez cały rok optymalnie odpowiadają ich życzeniom. Potem jednak przychodzi pierwszy szok. Dlatego nie powinniśmy się spodziewać, że nasza nowa pokojowa roślina od pierwszego dnia pokaże wszystko, na co ją stać pod względem szybkości wzrostu i wytwarzania pąków. Musi się najpierw przyzwyczaić do nowego otoczenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia
Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama