REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Bożena Biela
Łosie rogi.
Łosie rogi.

REKLAMA

REKLAMA

Roślina ta jest epifitem. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. Wytwarza dwa rodzaje liści. Liście górne, płodne są szarozielone i widlaste, przypominają poroże łosia. Od spodu pokryte są gwiazdkowatymi włoskami absorbującymi. Dolne liście są tarczowate, zielone za młodu, później brunatne, przylegają do pnia drzewa i tworzące zbiorniki. Jest to niezwykła roślina do dekoracji wnętrz, szklarni lub werandy. Możemy ją hodować zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Stanowisko

Roślina ta najlepiej czuje się w miejscach jasnych i słonecznych. Nie powinniśmy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

REKLAMA

Podlewanie

Roślinę podlewamy w zależności temperatury: podczas upałów pojemnik zanurzamy w wodzie dwa razy na tydzień, przy niższej temperaturze wystarczy raz na tydzień. Nie można dopuścić do zupełnego wyschnięcia bryły korzeniowej. Latem warto zraszać liście.

Przesadzanie

Płaskla łosioroga lubi duże zagęszczenie, dlatego warto przesadzać ją tylko wtedy, gdy nowe odrosty żółkną lub karłowacieją. Najlepsza gleba to torf i mech w skali 1:1. Ph podłoża musi wynosić 6 do 7 (neutralne lub lekko kwaśne). Do przesadzania możemy również użyć ziemi do storczyków.

Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Nawożenie

Płasklę nawozimy dwa razy do roku (wiosną i wczesnym latem), dodając do wody, w której zanurzamy roślinę 50% roztwór nawozu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się przez wysiew zarodników. Można je wysiewać w ciągu całego roku do wcześniej przygotowanego podłoża z torfu i piasku lub perlitu w proporcji 1:2. Wysianym zarodnikom powinniśmy zapewnić wysoką wilgotność powietrza i temperaturę 20– 22 stopni C. Po 4–6 tygodniach sadzonki zaczynają kiełkować. Na początku pojawiają się przedrośla, które pikujemy. Zabieg ten wykonujemy po 2–4 miesięcach od wschodów. Drugie pikowanie przeprowadza się po 3–4 miesiącach. Po 2–3 miesiącach sadzonki powinny się ukorzenić i możemy je wtedy przenieść do doniczek. Dorosłe osobniki, w zależności od warunków, które im zapewniamy i ilości światła, uzyskujemy po około 2 latach. Najlepszym podłożem do rozmnażania jest gleba lekko kwaśna o pH 5,5– 6,0.

Zobacz także: Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?

Pielęgnacja

Płaskla najlepiej rozwija się w ciepłym pomieszczeniu, ale dobrze znosi spadki temperatur nawet do 7 stopni C. Optymalna temperatura latem wynosi 23–27 stopni C, zimą natomiast 15–18 stopni C. Powinniśmy utrzymać stale wilgotne podłoże.

Zobacz także: Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Dla zmniejszenia niebezpieczeństwa infekcji podczas rozmnażania warto zalać przygotowane podłoże wrzącą wodą i pozostawić do obcieknięcia i wystygnięcia. Nie należy dotykać liści rośliny – powoduje to powstawanie wyraźnych śladów. Kurzu nie ścieramy, lecz spłukujemy delikatnym prysznicem. Zamierających, tarczowatych liści nie zrywamy. Na ich miejscu powstają nowe, natomiast stare zbierają zapasy wilgoci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA