reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Roślina ta jest epifitem. Pochodzi z Nowej Gwinei i Australii. Wytwarza dwa rodzaje liści. Liście górne, płodne są szarozielone i widlaste, przypominają poroże łosia. Od spodu pokryte są gwiazdkowatymi włoskami absorbującymi. Dolne liście są tarczowate, zielone za młodu, później brunatne, przylegają do pnia drzewa i tworzące zbiorniki. Jest to niezwykła roślina do dekoracji wnętrz, szklarni lub werandy. Możemy ją hodować zarówno na kawałku kory, jak i w doniczce.

Stanowisko

Roślina ta najlepiej czuje się w miejscach jasnych i słonecznych. Nie powinniśmy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Podlewanie

Roślinę podlewamy w zależności temperatury: podczas upałów pojemnik zanurzamy w wodzie dwa razy na tydzień, przy niższej temperaturze wystarczy raz na tydzień. Nie można dopuścić do zupełnego wyschnięcia bryły korzeniowej. Latem warto zraszać liście.

Przesadzanie

Płaskla łosioroga lubi duże zagęszczenie, dlatego warto przesadzać ją tylko wtedy, gdy nowe odrosty żółkną lub karłowacieją. Najlepsza gleba to torf i mech w skali 1:1. Ph podłoża musi wynosić 6 do 7 (neutralne lub lekko kwaśne). Do przesadzania możemy również użyć ziemi do storczyków.

Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Nawożenie

Płasklę nawozimy dwa razy do roku (wiosną i wczesnym latem), dodając do wody, w której zanurzamy roślinę 50% roztwór nawozu.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnaża się przez wysiew zarodników. Można je wysiewać w ciągu całego roku do wcześniej przygotowanego podłoża z torfu i piasku lub perlitu w proporcji 1:2. Wysianym zarodnikom powinniśmy zapewnić wysoką wilgotność powietrza i temperaturę 20– 22 stopni C. Po 4–6 tygodniach sadzonki zaczynają kiełkować. Na początku pojawiają się przedrośla, które pikujemy. Zabieg ten wykonujemy po 2–4 miesięcach od wschodów. Drugie pikowanie przeprowadza się po 3–4 miesiącach. Po 2–3 miesiącach sadzonki powinny się ukorzenić i możemy je wtedy przenieść do doniczek. Dorosłe osobniki, w zależności od warunków, które im zapewniamy i ilości światła, uzyskujemy po około 2 latach. Najlepszym podłożem do rozmnażania jest gleba lekko kwaśna o pH 5,5– 6,0.

Zobacz także: Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jak uprawiać go w doniczce?

Pielęgnacja

Płaskla najlepiej rozwija się w ciepłym pomieszczeniu, ale dobrze znosi spadki temperatur nawet do 7 stopni C. Optymalna temperatura latem wynosi 23–27 stopni C, zimą natomiast 15–18 stopni C. Powinniśmy utrzymać stale wilgotne podłoże.

Zobacz także: Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Dla zmniejszenia niebezpieczeństwa infekcji podczas rozmnażania warto zalać przygotowane podłoże wrzącą wodą i pozostawić do obcieknięcia i wystygnięcia. Nie należy dotykać liści rośliny – powoduje to powstawanie wyraźnych śladów. Kurzu nie ścieramy, lecz spłukujemy delikatnym prysznicem. Zamierających, tarczowatych liści nie zrywamy. Na ich miejscu powstają nowe, natomiast stare zbierają zapasy wilgoci.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Łosie rogi.
Łosie rogi.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama