| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Żywe kamienie (Lithops) żyją na suchych, piaszczystych terenach Afryki Południowej, a ich podobieństwo do otoczenia sprawia, że ciężko je rozpoznać. Do tego rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków, które charakteryzują się głównie odmiennymi wzorami.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawiając Lithops w mieszkaniu, powinniśmy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do panujących w ich naturalnym środowisku. Najlepiej rozwijają się w miejscu słonecznym, jasnym, przewiewnym i z dobrym dopływem świeżego powietrza. Powinniśmy im zapewnić bardzo przepuszczalne podłoże z dodatkiem żwiru i piasku, bez zbytniej zasobności pokarmowe. W okresie letnim temperatura powinna wahać się w granicach 18–20 stopni C. W okresie zimowym powinna być na poziomie 10–15 stopni C. Rośliny te są dość wrażliwe pod względem wilgotności. Na skutek dużej wilgotności może wystąpić zgnilizna korzeniowa, dlatego istotny jest system podlewania. Małe dawki wody zalecane są w miesiącach od marca do maja oraz od października do listopada. Obfitsze podlewanie wskazane jest od połowy maja do końca września. Wówczas żywe kamienie przechodzą intensywny wzrost.

Zobacz także: Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Rozmnażanie

Żywe kamienie możemy rozmnażać z nasion. Nasiona wysiewamy do kuwet z mieszanką gleby z gruboziarnistym piaskiem. Możemy również zastosować ziemię do kaktusów mającą właściwe pH. Nasiona wysiewamy na przełomie marca – czerwca. Powinniśmy je rozsypać na powierzchni ziemi, a następnie przykryć cienką warstwą gruboziarnistego, czystego piasku. Warto lekko zrosić podłoże. Kuwety powinniśmy przykryć warstwą folii, która pozwoli nam na zachowanie lepszej wilgotności powietrza. Po kilku dniach nasiona powinny wykiełkować. Młodym sadzonkom do prawidłowego rozwoju powinniśmy zapewnić odpowiednią ilość światła. Z czasem możemy zacząć ostrożnie wystawiać je na bezpośrednie słońce. Rośliny po raz pierwszy zakwitną po 3 latach od wysiewu.

Zobacz także: Poznaj swoich wrogów

W marcu liście rośliny mogą zasychać. Jest to naturalne zjawisko i nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ pod zamierającymi starymi liśćmi tworzą się nowe, które niebawem przebiją się przez zasuszoną skórkę swoich poprzedników. Rośliny, które są zbyt często podlewane lub przebywają w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności powietrza mogą gnić. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »