reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kapturnica (Sarracenia)

Kapturnica (Sarracenia)

Kapturnica występuje głównie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej naturalnym środowiskiem są stale podtapiane mokradła, bagna, tereny trawiaste, brzegi zbiorników wodnych i strumieni. Kapturnice rosną na kwaśnych glebach. Preferują miejsca z dużą ilością mocnego, bezpośredniego słońca. Są to rośliny wieloletnie, które wabią owady jasnym ubarwieniem dzbanków i wydzielanym nektarem.

Stanowisko

Do prawidłowego rozwoju tej rośliny najlepsze jest miejsce jasne, z minimum 12 godzinnym nasłonecznieniem. Od wiosny do jesieni można ją wystawić na balkon lub taras. Optymalna temperatura to 20–35 stopni C latem, zimą natomiast 0–15 stopni C.

Podlewanie

Od listopada do marca roślina ta przechodzi okres spoczynku. W tym czasie ograniczamy podlewanie. Zabieg ten wykonujemy 1–2 razy w tygodniu, tak aby podłoże było tylko lekko wilgotne.

Przesadzanie

Kapturnicę przesadza się co 2–3 lata do podłoża z torfu, piasku i perlitu (proporcja 4:2:1). Najlepiej nie stosować zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może zniszczyć korzenie kapturnicy.

Zobacz także: Echmea wstęgowata (Aechmea)

Nawożenie

Rośliny tej nie nawozimy. Kapturnica jest przystosowana do życia w ubogim w związki azotowe podłożu, więc przy prawidłowej pielęgnacji będzie rosła prawidłowo beż nawożenia.

Rozmnażanie

Kapturnicę rozmnaża się na kilka sposobów. Poprzez nasiona, sadzonki liściowe, podział rośliny i kłącza.

Nasiona: do prawidłowego zapylenia powinno użyć się dwóch różnych genetycznie roślin. Świeże nasiona możemy wysiać od razu, starsze należy poddać 2–3 miesięcznej stratyfikacji. W tym celu wysiewamy nasiona i umieszczamy doniczkę w chłodnym miejscu (ok. 4 stopni C). Po tym okresie przenosimy doniczkę do jasnego i ciepłego (20–25 stopni C) miejsca. Kiełkowanie trwa 2–4 tygodnie.

Sadzonki liściowe: odcinamy dorosły liść z fragmentem kłącza i kilkoma korzonkami, sadzimy w wilgotnym podłożu i stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu.

Zobacz także: Poinsencja

Podział: roślina z czasem tworzy u podstawy nowe stożki wzrostu i młode rośliny, które można odciąć i posadzić jak sadzonki liściowe.

Kłącze: starsze rośliny mają długie, poziomo rosnące kłącze. Odkopujemy jego górną połowę nie naruszając korzeni. Ostrym nożem robimy pionowe nacięcia do połowy głębokości, w odstępach co 2–3 cm. Zostawiamy kłącze odkryte i w ciągu kilku tygodni w miejscach nacięć powinny pojawić się nowe stożki wzrostu. Kiedy zaczną wypuszczać własne korzenie, oddzielamy je od rośliny matecznej.

Zobacz także: Rhipsalis (Rhipsalis cassutha)

Pielęgnacja

Roślina ta toleruje wilgotność pokojową, ale najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym wilgotność wynosi od 40 do 60%.

W okresie spoczynku dzbanki rośliny mogą obumierać. Czasem może to wyglądać jakby cała roślina obumierała. Jednak z nadejściem wiosny wyrosną nowe dzbanki i kwiaty, dlatego nie należy wyrzucać kapturnicy.

Zobacz także: Setkrezja purpurowa

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kapturnica (Sarracenia) Fot. Fotolia
Kapturnica (Sarracenia) Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama