REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Katleja (Cattleya)

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Katleja (Cattleya).
Katleja (Cattleya).
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Katleja pochodzi z rodziny storczykowatych. Występuje naturalnie w Ameryce Południowej jako epifit (rośnie w koronach drzew). Hodowana ze względu na duże (do 25 cm), piękne, czasem pachnące kwiaty. Liście ma duże i grube. Osiąga wysokość 30–45 cm i rozłożystość 20–30 cm. Jest jednym z łatwiejszych storczyków w uprawie.

Stanowisko

Słoneczne. Najlepiej rozwija się w średniej temperaturze, a jesienią – w wyższej. Od marca do września wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Poza okresem wzrostu wilgotność się zmniejsza. Okno wschodnie lub południowe, z zasłoną od kwietnia do września.

REKLAMA

Podlewanie

Tylko miękką (ale nie zmiękczoną chemicznie), przegotowaną wodą. Wiosną i latem podlewamy obficie, ale po wyraźnym przeschnięciu ziemi. W okresie spoczynku ograniczamy nawadnianie.

Zobacz także: Skrytokwiat (Cryptanthus)

Przesadzanie

Przesadzamy co dwa lata, od marca do maja. Najodpowiedniejsze będzie specjalne podłoże dla storczyków. Dobrze jest wybrać glinianą doniczkę z otworami po bokach lub plastikową i ażurową. Umożliwi to wystarczające przewietrzenie korzeni. Jeśli nie mamy dostępu do takich naczyń, powinniśmy podłoże w 1/3 wypełnić drenażem. Katleja nie lubi zbyt dużych doniczek. Przez dwa tygodnie po przesadzeniu nie podlewamy, dając jej szansę na zabliźnienie korzeni.

Nawożenie

W okresie wzrostu nawozimy katleję co dwa tygodnie, podczas podlewania. Zimą – co 3–4 tygodnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

Przez podział starszych osobników podczas przesadzania. Razem sadzi się po trzy pseudobulwy. Starsze na zewnątrz, a młodsze w środku donicy. Zapewni im to odpowiednią przestrzeń do rozwoju. Należy przy tym utrzymywać wysoką wilgotność poprzez zraszanie, temperaturę około 22 stopni C i zacieniać rozmnażane rośliny. Nie podlewać przez pierwsze 2–3 tygodnie.

Zobacz także: Kaladium (Caladium)

Pielęgnacja

Nocne obniżenie temperatury inicjuje powstawanie pąków kwiatowych. Nie należy rośliny zraszać zimą. W pozostałym okresie używać tylko deszczówki lub wody destylowanej.

Pseudobulwy kwitną tylko raz. Stają się po przekwitnięciu magazynem wody i pożywienia, dlatego w miarę możliwości powinniśmy pozostawić kilka w doniczce.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA