| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Poznaj swoich wrogów

Poznaj swoich wrogów


Szkodniki dość często uszkadzają nasze rośliny. Najczęściej atakują one dane organy lub prowadzą do zniszczenia całej rośliny. Poprzez wysysanie soków, zjadanie liści czy też drążenie tuneli w pędach lub korzeniach, szkodniki żerujące na naszych roślinach mogą doprowadzić do nieodwracalnych skutków. Jak ustrzec przed chorobami nasze kwiaty i inne rośliny? Jakie są najpopularniejsze szkodniki żerujące na kwiatach doniczkowych? Zobacz jak je rozpoznać.

1. Wciornastki – gnieżdżą się w koronach roślin i powodują występowanie plam w płatkach kwiatowych. Najczęściej występują na palmach oraz kwiatach kwitnących np. cyklamenach.

2. Mączlik szklarniowy – pasożyt ten najlepiej rozwija się w ciepłym, suchym miejscu. Dorosłe osobniki składają jaja na spodniej stronie liścia, wydzielając lepką ciecz. Osobniki te żywią się sokiem roślin i powodują występowanie na liściach czarnego nalotu. Najlepiej go zwalczać stosują takie preparaty jak: Admiral 100 EC, Telstar 100 EC oraz Nomolt 150 S.C.

3. Mszyce – to dość popularny szkodnik, który w ciągu jednej nocy potrafi opanować większą część rośliny. Wyrządza szkody nakłuwając tkankę liści i wysysa z rośliny sok. Pędy zaatakowane przez mszyce kurczą się. Natomiast liście zwijają. Objawami, które pozwalają na rozpoznanie tego owada to lepka rosa oraz czarne plamy. Zwalczać możemy go roztworem z mydła lub stosując co 7 dni, przez 3 tygodnie, opryski.

4. Wełnowce – pierwszymi oznakami występowania tego szkodnika jest pojawienie się na roślinie białych kłębków przypominających watę. Najczęściej przyczepione są do spodniej strony liścia, wzdłuż węzłów. Wełnowce mogą występować też wtedy, kiedy roślina z niewyjaśnionych przyczyn marnieje. W tym przypadku powinniśmy wyjąć ją z doniczki i obejrzeć jej korzenie, ponieważ może być zaatakowana przez wełnowca korzeniowego. Przy niewielkim porażeniu może je usuwać pędzelkiem lub szmatką nasączoną denaturatem. Przy silnym porażeniu zaleca się używanie środków owadobójczych. W przypadku wełnowca korzeniowego zalecane jest zanurzenie bryły korzeniowej w wodzie ze środkami owadobójczymi. Kurację tą powtarzamy 2–3 razy w odstępach co 10–14 dni.

Zobacz także: Choroby roślin i ich zwalczanie

5. Ziemiórki – atakują korzenie, szyjkę korzeniową i grube, mięsiste łodygi. Najbardziej niebezpieczne są larwy, które lubią ciepło, wilgoć i ziemię torfową. Najlepiej zwalczać je opryskami. Zabieg ten powtarza się 2–3 razy co 7 do 10 dni.

6. Przędziorki – pasożyt ten pojawia się, kiedy powietrze w domu jest zbyt suche. Szkodnik ten powoduje, że porażone pokrywają się żółtymi plamami, zwijają się, więdną, brązowieją. Czasami na spodniej części liścia widać delikatną pajęczynkę. Podwyższenie wilgotności powietrza i częste zraszanie rośliny może doprowadzić do zmniejszenia występowania naszego wroga. Dopiero środki chemiczne, stosowane przez miesiąc w odstępach co 7 do 10 dni, zapobiegają pojawieniu się tych szkodników.

7. Tarczniki – to małe, kremowo–żółte osobniki, które wydzielają lepką ciecz. Objawami ich występowania jest karłowacenie i obumieranie danej rośliny. Zwalczanie polega na zeskrobaniu pasożyta z rośliny. Miejsce, w którym występowały warto opryskać środkami owadobójczymi.

Zobacz także:  Co dolega mojej roślinie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »