reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi

Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi

Hydroponika to uprawa roślin polegająca na tym, że korzenie znajdują się w naczyniu wewnętrznym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem (np. keramzytem). Naczynie wewnętrzne, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych.Rośliny uprawiane metodą hydroponiki znajdują zastosowanie w biurach, centrach handlowych, restauracja, bankach, a także w domach i mieszkaniach.

Zalety hydroponiki

Dzięki tej metodzie w domu czy w biurze zachowana jest większa higiena i piękno. Możemy dokładniej kontrolować podlewanie poprzez zastosowanie wskaźnika poziomu wody. Hydroponika pozwali nam rzadziej podlewać rośliny, ponadto daje możliwość pozostawienia roślin bez pielęgnacji na dłuższy okres czasu. W hydroponice możemy stosować nowoczesne donice bez podstawek, długoterminowe nawozy stałe oraz łatwo zestawiać kompozycje kwiatowe. Dzięki uprawie roślin bez ziemi zapobiegamy pojawianiu się szkodników. Możemy bez większego problemu umyć rośliny pod prysznicem.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Odpowiedni pojemnik

Naczynie zewnętrzne może być wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki lub szkła. Naczynia szklane ułatwiają obserwację poziomu wody i zawartości odżywki, niestety mają też swoje wady. Światło działające na korzenie poprzez szklaną donicę jest zabójcze dla korzeni rośliny i powoduje rozwój glonów wewnątrz naczynia. Dlatego też naczynie szklane możemy zastosować jedynie na stanowiskach zacienionych. Szkło powinno mieć ciemną barwę, która ogranicza dostęp światła do wnętrza pojemnika.

Najlepiej, aby doniczki zewnętrzne miały kształt kulisty lub cylindryczny z otworem umożliwiającym uzupełnianie wody. Pojemnik wewnętrzny może być wykonany z tworzywa sztucznego. Musi mieć otwory przepuszczające wodę i pozwalające przerastać korzeniom rośliny. Dobrze by było, aby pojemnik zawierał specjalny otwór, w którym będziemy mogli umocować wskaźnik poziomu wody.

Zobacz także: Uprawa bez ziemi

Zasady hydroponiki

Uprawa hydroponiczna jest odpowiednia dla roślin młodych i zdrowych. Aby daną roślinę przestawić na taki typ pielęgnacji, należy wyjąć ją z doniczki, moczyć jej bryłę korzeniową przez okres 2 godzin w letniej wodzie, a następnie delikatnie usunąć ziemię z korzeni. Staramy się przy tym nie uszkodzić korzeni. Następnie, oczyszczoną bryłę korzeniową wkładamy do ażurowego wkładu hydroponicznego i zasypujemy granulatem ceramicznym. Montujemy wskaźnik poziomu wody we wkładzie hydroponicznym i całość płuczemy pod prysznicem. Roślinę wkładamy do wodoszczelnej osłonki i wlewamy wodę. Po 2 tygodniach podajemy specjalny nawóz do hydroponiki. Przez następne kilka tygodni należy dbać o częstsze zraszanie roślin i granulatu.

1. Podłoża rośliny powinno się szybko drenować, aby korzenie miały dobre dostęp do tlenu. Najlepszymi podłożami, które zaleca się w uprawie hydroponicznej są: wermikulit, żwir groszkowy (o średnicy od 3 do 10 mm) oraz keramzyt.
2. Pomiędzy kolejnymi uprawami podłoże musi być sterylizowane. Jest to o wiele łatwiejsze niż wymiana gleby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi.
Hydroponika – uprawa roślin bez ziemi.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama