reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Epifilum (Epiphyllum)

Epifilum (Epiphyllum)

Epifilum pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej. Są to epifity, czyli rośliny u których łodyga do złudzenia upodobniła się do liścia. Epifilum ma wspaniałe, ubarwione kwiaty, umieszczone po bokach segmentów łodygowych, które otwierają się albo w dzień, albo w nocy.

Stanowisko

Epifilum powinno stać na stanowisku jasnym i słonecznym. Roślina ta lubi jasne i rozproszone światło. Najlepiej rozwija się na parapecie skierowanym na wschód.

Podlewanie

Na Epifilum od kwietnia do lipca pojawiają się kwiaty. W tym czasie powinniśmy podlewać roślinę obficie i utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Co 10 dni powinniśmy zasilać roślinę rozcieńczonym nawozem do kaktusów.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Przesadzanie

W związku z tym, że Epifilum co roku od lutego zaczyna rosnąć, powinniśmy ją co roku przesadzać do większej doniczki, ze świeżą ziemią kwiatową na bazie torfu.

Nawożenie

Po przekwitnięciu Epifilum nawozi się mniej więcej dwa razy w tygodniu. Powinniśmy również usunąć stare, uszkodzone i brzydkie łodyżki.

Rozmnażanie

Po zakończeniu procesu kwitnienia (lipiec - sierpień), odcinamy od pędów 15 cm sadzonki. Pozostawiamy je na co najmniej 2 dni, do pełnego przeschnięcia. Następnie powinniśmy je włożyć do ziemi kwiatowej, zawierającej dużą ilość składników mineralnych. Na samym początku wzrostu nowych egzemplarzy umieszczamy je w zacienionym i ciepłym pomieszczeniu. Powinniśmy im zapewnić dużą wilgotność podłoża i świeże powietrze. Ważne jest, aby sadzonki nie przykrywać folią. Po 3 tygodniach otrzymamy nowe rośliny, które pielęgnujemy jak starsze okazy.

Zobacz także: Rola światła w rozwoju roślin

Epifilum możemy również rozmnażać z nasion, które wysiewamy do doniczek i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Tak przygotowane nasiona umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu (od 21 do 24 stopni C) i zapewniamy im ciągle wilgotne podłoże. Kiedy pojawią się młode siewki, pikujemy je do pojemników ze specjalną ziemią do kaktusów. Młode rośliny ustawiamy w jasnym miejscu i dalej traktujemy jak starsze okazy.

Pielęgnacja

Zimą temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni C. Stanowisko powinno być jasne, ale nie w pełnym słońcu. W czasie zimowania powinniśmy dbać o to, żeby ziemia w doniczce była wilgotna. Nie powinniśmy dopuścić do całkowitego przeschnięcia korzeni. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, roślinę należy podlewać obficiej i ponownie zasilać.

Zobacz także: Oplątwa (Tillandsia)

1. Kiedy pączki opadają, roślina musi zostać przestawiona podczas kwitnienia.
2. Przy kupnie powinniśmy wybrać epifilum kwitnące, ponieważ pączki przy zmianie stanowiska łatwo opadają i roślina już ponownie nie zakwitnie. Liście powinny być zielone i błyszczące
3. Kiedy łodyga gnije u podstawy oznacza to, że roślina stała w zbyt chłodnym pomieszczeniu i miała za dużo wody.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Epifilum (Epiphyllum). Fot. Fotolia
Epifilum (Epiphyllum). Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama