reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu

Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu


W naturalnym środowisku oplątwa (Tillandsia) żyje jako epifit na gałęziach i w konarach drzew. Niezbędną wodę i składniki odżywcze pobiera z powietrza. Taki sposób życia umożliwia hodowlę tej rośliny bez użycia doniczek i ziemi. Oplątwa najczęściej hodowana jest na kawałkach kory drzewa korkowego, na korzeniach lub w muszlach.

Oplątwy pochodzą z obszarów USA. Bardzo charakterystyczne jest występowanie na liściach tych roślin szarego nalotu. Tworzą go szare, tarczowate lub łuskowate włoski. Ich zadaniem jest przyjmowanie wilgoci i przekazywanie jej w głąb liści. Dzięki tym włoskom wystarczy, że będziemy spryskiwać rośliny raz dziennie.

Tillandsię możemy przymocować za pomocą nietoksycznego, szybko twardniejącego kleju do dowolnego materiału, np. kory.

Stanowisko

Oplątwa nie lubi bezpośredniego promieniowania słonecznego, ale najlepiej czuje się w miejscu, gdzie temperatura wynosi od 24 do 27 stopni C. 

Podlewanie

Zamiast podlewania powinniśmy przynajmniej raz dziennie zraszać oplątwę. Do spryskiwania używajmy deszczówki lub przegotowanej wody. Oplątwa ma pokrój rozetkowaty, dlatego powinniśmy wlewać wodę do lejkowatej podstawy rozety, która musi być cały czas wypełniona. Raz w miesiącu należy wymieniać wodę na świeżą. 

Przesadzanie

Oplątwy nie przesadzamy. Jeśli zajdzie taka potrzeba wykorzystujemy do tego podłoże charakterystyczne dla storczyków.

Zobacz także: Rodzaje nawozów do kwiatów

Nawożenie

Co 3–4 tygodnie roślinę trzeba zasilać mocno rozcieńczonym nawozem płynnym, dodawanym do wody używanej do spryskiwania.

Zobacz także: Uprawa bez ziemi

Rozmnażanie

Oplątwy najlepiej rozmnażać przez podział. Zabieg ten wykonujemy wiosną. Młode odrosty z kilkoma korzonkami oddzielamy od rośliny matecznej. Następnie przytwierdza się je do wybranego podłoża i zrasza wodą.

Pielęgnacja

Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 10 stopni C. Powinniśmy zapewnić roślinom jasne miejsce, pozbawione przeciągów i mrozu. Raz dziennie powinniśmy je zraszać, najlepiej rano.
Rośliny te kwitną pod koniec lata lub jesienią. Kwiaty są tutaj niepozorne. Częścią dekoracyjną są pięknie ubarwione, długo zachowujące świeżość przykwiatki. Po przekwitnięciu roślina obumiera.

Zobacz także:  Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

1. Obumieranie liści spowodowane jest niską temperaturą lub przeciągami.
2. Spalone, łamliwe liście to wina bezpośrednio padających promieni słonecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama