REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak hodować begonię królewską (Begonia rex)?

Bożena Biela
Begonia rex. Fot. Fotolia
Begonia rex. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Begonia rex to roślina ciepłolubna i wymagająca wysokiej wilgotności powietrza oraz dobrej (najlepiej próchniczej) gleby. Możemy wydzielić trzy rodzaje begonii: kłączową, bulwiastą i begonię o włóknistych korzeniach.

Stanowisko

Begonię królewską najlepiej umieścić na stanowisku jasnym, dobrze oświetlonym, ale nie bezpośrednio na słońcu.

REKLAMA

Podlewanie

Begonię bulwiastą należy podlewać z umiarem. Od czasu do czasu należy pozwolić jej, aby powierzchnia w doniczce całkowicie wyschła. Begonia o włóknistych korzeniach jest wrażliwa na niedobór i nadmiar wody, dlatego należy podlewać ją w rozsądnych ilościach.

Przesadzanie

Begonie najlepiej przesadzać wiosną i tylko wtedy, kiedy korzenie przerosły podłoże. Do przesadzania najlepiej użyć mieszaniny torfu, piasku, ziemi liściowej i kompostowej. Dobrym rozwiązaniem będzie również ziemia uniwersalna. Należy pamiętać, że każdy gatunek begonii wymaga innej formy pielęgnacji. 

Nawożenie

Begonię nawozimy wiosną, raz w tygodniu nawozem o odpowiednio dobranych proporcjach. Regularne i odpowiednie nawożenie zapobiega odbarwianiu liści. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć, najlepiej użyć specjalnego nawozu w płynie. Dobrze jest połączyć nawożenie z podlewaniem.

Zobacz także: Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmnażanie

REKLAMA

Begonia kłączowa – rozmnażamy ją poprzez zarodniki liściowe. Nożem kroimy liść na kawałki. Sadzonki kładziemy spodnią częścią na wcześniej przygotowane podłoże z torfem i piaskiem. Doniczki z sadzonkami ustawiamy w zacienionym miejscu o wysokiej wilgotności powietrza. Wraz ze wzrostem nowe rośliny potrzebują więcej światła.

Begonia bulwiasta – jesienią z rośliny matecznej zbieramy bulwy przybyszowe. Przechowujemy je w temperaturze 13 stopni C, aż do wiosny. Na początku wiosny bulwy wsadzamy do doniczek wypełnionych wilgotną ziemią torfową. Ustawiamy w jasnym miejscu i od czasu do czasu zraszamy ziemię, tak aby przez cały czas była wilgotna. Kiedy sadzonki wypuszczą nowe pędy, podlewamy je obficie i pielęgnujemy jak starsze egzemplarze.

Zobacz także: Kwiaty do łazienki

Begonia o włóknistych korzeniach – w styczniu lub lutym nasiona wysiewamy do skrzynek. Przykrywamy cienką warstwą piasku i folią. Pojemnik ustawiamy w miejscu półcienistym, w temperaturze od 18 do 21 stopni C. Kiedy pojawią się kiełki, przenosimy pojemnik w miejsce słoneczne i obniżamy temperaturę do 18 stopni C.

Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Pielęgnacja

REKLAMA

Begonia kłączowa – rozmnażamy ją poprzez zarodniki liściowe. Nożem kroimy liść na kawałki. Sadzonki kładziemy spodnią częścią na wcześniej przygotowane podłoże z torfem i piaskiem. Doniczki z sadzonkami ustawiamy w zacienionym miejscu o wysokiej wilgotności powietrza. Wraz ze wzrostem nowe rośliny potrzebują więcej światła.

W okresie jesienno – zimowym roślinę trzymamy w zacienieniu i niezbyt obficie podlewamy. Od czasu do czasu przesuszamy powierzchnię ziemi w doniczce.
Begonia bulwiasta – najlepiej umieszczać ją w jasnym miejscu, w którym światło jest rozproszone, w temperaturze 18 stopni C. W okresie kwitnienia 2 razy w miesiącu roślinę zasilamy nawozem bogatym w wapń.

Zimą i jesienią, kiedy roślina jest w fazie spoczynku, ustawiamy ją w jasnym miejscu i utrzymujemy stałą temperaturę 13 stopni C. 

Begonia o włóknistych korzeniach – najlepiej czuje się i rozwija w temperaturze 15 stopni C. Lubi światło. Jednak nie można jej narażać na bezpośredni wpływ promieni słonecznych, ponieważ liście i kwiaty wiotczeją i tracą piękny wygląd. 

Zobacz także: Kwiaty na stanowisko słoneczne: kompendium

W okresie jesienno – zimowym przycinamy wybujałe pędy i nadajemy odpowiedni kształt danej roślinie. Usuwamy chore i uszkodzone części, ponieważ może rozwijać się na nich szara pleśń. Przesadzamy ją w lutym, ale tylko wtedy, kiedy korzenie całkowicie wypełnią ziemię.

Zobacz także: Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Jeżeli liście begonii wiotczeją i opadają oznacza to, że roślina otrzymała za dużo wody lub stała w nadmiernym słońcu. W takim przypadku przenosimy roślinę w chłodniejsze miejsce i ograniczamy podlewanie.

Czarne plamy na liściach to objawy szarej pleśni. Kiedy zauważymy na naszej roślinie objawy choroby, powinniśmy zapewnić jej więcej świeżego powietrza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA