reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Chińskie powiedzenie mówi, że „wyhodować bonsai jest trudniej, niż wychować dziecko”. Drzewko takie wkomponowane w miniaturowy krajobraz, było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.

Bonsai to miniaturowe drzewko, które warto wiedzieć jak pielęgnować, by zachowało swoją niepowtarzalną formę i kształt. Wymagają one odpowiedniego stanowiska, umiejętnego podlewania oraz częstego podcinania pędów i korzeni. Jeżeli nie zachowamy podstawowych zasad, roślina zacznie rosnąć po swojemu i niebawem przybierze kształt właściwy swej naturze. Proces tworzenia drzewka trwa przez długie lata.

Drzewka sadzić należy w specjalnie dla nich dostosowanych doniczkach ceramicznych. Najlepiej prezentują się w płaskich, niskich naczyniach lub w tackach. Warstwa ziemi jest tutaj bardzo cienka. Na dnie głębszego naczynia znajduje się warstwa żwiru, a na powierzchni często mech lub kamienie ozdobne.

Okazy tworzone na bonsai mają małą bryłę korzeniową, dlatego też wymagają codziennego podlewania. Nie należy przesuszyć korzeni, ani pozostawić w wodzie, ponieważ może dojść do procesu gnicia. Do podlewania małych okazów można używać spryskiwacza. Zraszanie jest najczęściej wykonywane przy pomocy zraszaczy z regulacją stopnia rozpylania. Najodpowiedniejsze pory na ten zabieg to zazwyczaj bardzo wczesny ranek lub wieczór po zachodzie słońca. Jeżeli niechcący przesuszymy roślinę do tego stopnia, że ziemia odstaje od doniczki, wstawiamy ją do wody (do wys. 3/4 pojemnika) na pół godziny.

Zobacz także: Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Od jesieni do wczesnej wiosny należy ograniczyć podlewanie. W tym okresie staramy się, aby ziemia była stale lekko wilgotna.
Drzewka bonsai dokarmiamy znacznie mniejszymi dawkami niż te same gatunki uprawiane metodą tradycyjną. Używamy specjalnego nawozu do bonsai, albo - zależnie od sytuacji - odżywki przeznaczonej do określonej grupy roślin (np. nawozu do roślin zielonych, iglaków, azalii).

Przycinanie jest ważną częścią w uprawie bonsai. Dzięki niemu nadajemy formę i kształt danej roślinie. Lepiej jest dokonywać cięć częściej, lecz mniej inwazyjnie, niż rzadziej ale bardzo inwazyjnie. Częstym zabiegiem jest tak zwane „podszczypywanie pąków”. Zabieg ten nie pozwala rozrastać się roślinie. Wierzchołki pędów skracamy kilka razy w sezonie. Usuwamy również liście. Co roku wiosną przy okazji przesadzania do świeżego podłoża podcinamy również korzenie, najlepiej o 1/4 lub 1/3 długości.

Zobacz także:  Gdzie cytryna dojrzewa...

Drutowanie – to zabieg polegający na owijaniu pędów drutem, co ułatwia nadawanie gałązkom odpowiedniego kształtu. Najlepiej do tego zabiegu używać drutów miedzianych lub aluminiowych o szerokości ¼ średnicy gałązek. Zawsze zaczynamy drutowanie od gałęzi grubszych ku cieńszym. Należy unikać zbytniego przylegania drutu do kory drzewka oraz pilnować czy stary drut nie wrasta się w tkanki roślin

Bonsai uprawiane w mieszkaniu – to gatunki pochodzące z krajów o ciepłym klimacie. np.: palmy, cytryny, granaty, fikusy. Niektóre z tych roślin wymagają jednak w okresie zimy obniżenia temperatury o kilka stopni powyżej zera, w ciągu zaś całego roku, odpowiedniej wilgotności gleby i powietrza, co jest szczególnie trudne do zapewnienia w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przycinanie jest ważną częścią w uprawie bonsai. Dzięki niemu nadajemy formę i kształt danej roślinie. fot. sxc.hu
Przycinanie jest ważną częścią w uprawie bonsai. Dzięki niemu nadajemy formę i kształt danej roślinie. fot. sxc.hu

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama