reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Co dolega mojej roślinie?

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

1. Kiedy roślina nie kwitnie, a posiada dużo liści, może być to skutek zbyt intensywnego nawożenia danego gatunku. W tym przypadku powinniśmy nawozić tylko przez 6 tygodni, a w lecie nieco więcej.
2. Kiedy pączki kwiatowe usychają, problemem może być zbyt suche powietrze. Aby zapobiec temu powinniśmy podwyższyć wilgotność powietrza przez regularne spryskiwanie wodą danej rośliny.
3. Kiedy pączki i kwiaty opadają, to przyczyna gorącego i suche powietrza. Możemy temu zapobiec zraszając regularnie roślinę oraz ustawiając roślinę na warstwie wilgotnego żwiru.

Zobacz także: Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?

1. Kiedy liście żółkną – to objaw, tego że roślina stoi w pomieszczeniu gdzie są częste przeciągi. Warto taką roślinę przenieść do miejsca osłoniętego.

1. Kiedy roślina posiada brązowe plamy na liściach i pajączki na węzłach liściowych – to najprawdopodobniej została zaatakowana przez szkodnika tzw. przędziorka. Można go zwalczać poprzez zraszanie roślinę wodą lub opryskiwać odpowiednimi insektycydami.
2. Kiedy liście przebarwiają się na kremowo i rosną bardzo powoli – to skutek braku nawozu i składników pokarmowych w podłożu. Aby zapobiec temu najlepiej stosować pałeczki z nawozem, które są dostępne w każdej kwiaciarni.
3. Kiedy liście zwijają się i są poplamione – z pewnością to skutek tego, że roślina stoi w miejscu gdzie jest intensywne słońce. Najlepiej przenieść ją w miejsce zacienione.
4. Kiedy roślina jest zdrowa, ale liście przebarwiają się na żółto – to objaw twardej wody jaką mamy w mieszkaniu. Warto wtedy podlewać rośliny tak zwaną „deszczówką”.
5. Kiedy roślina ma uschnięte brzegi liściowe i brązowe plamy to przyczyna zbyt intensywnego podlewania. Aby zapobiec temu problemowi powinniśmy przerwać podlewanie, podsuszyć ziemię, aby była lekko mokra i podlewać z umiarem.

Zobacz także: Jak uprawia się paprocie?

1. Kiedy młode liście żółkną i opadają – to roślina ma za dużo wody w podłożu i w tym momencie trzeba ograniczyć jej podlewanie.
2. Kiedy roślina ma pomarszczone dolne liście, brzegi częściowo uschnięte i szybko więdnące kwiaty – to przyczyna tego, że roślina dostaje nieodpowiednią ilość wody. W takim przypadku należy ją regularnie podlewać.
3. Kiedy roślina ma brązowe liście, nietrwałe kwiaty i wydłużone pędy – to objaw za wysokiej temperatury otoczenia. Aby zwalczyć te oznaki powinniśmy ustawić doniczkę w chłodniejszym miejscu i regularnie zraszać

1. Kiedy roślina ma mniejsze liście, niż zwykle i jest podatna na choroby i szkodniki – to ma za mało składników pokarmowych i należy ją regularnie nawozić i przesadzić do świeżego podłoża
2. Kiedy pojawiają się w kątach liści kulki waty – to roślina została zaatakowana przez wełnowce, które powinniśmy zwalczać insektycydem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama