REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Bożena Biela
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Dzbanecznik przesadzamy co roku wiosną do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

REKLAMA

Czas wytwarzania jednego dzbanka może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dzbaneczniki zakwitają po osiągnięciu dorosłości. Wszystkie są roślinami dwupiennymi, czyli produkują kwiaty żeńskie i męskie, które występują na oddzielnych osobnikach.

REKLAMA

U dzbaneczników specjalne gruczoły wabią owady zapachem i barwą. Ciecz, która gromadzi się na spodniej stronie wieczka dzbanka oraz na wewnętrznej stronie wargi, okleja otwór dzbanka. Owady próbujące zdobyć nektar balansują wprost nad otworem dzbanka. Ofiara nie może się utrzymać na ściance dzbanka i spada w dół pułapki, wprost w trawienną ciecz. Owady powoli się rozkładają, a ich składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę. Ofiarami dzbaneczników padają głównie owady: mrówki, chrząszcze, karaluchy, termity, muchy, osy, ćmy, komary. Niektóre gatunki czerpią składniki odżywcze z odchodów ptaków i gryzoni, a jeszcze inne urozmaicają swoją dietę liśćmi, które wpadną do dzbanków.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Stanowisko

Większość gatunków dzbaneczników preferuje rozproszone światło w dużych ilościach, przez 12–14 godzin dziennie. Wskazane jest postawienie rośliny przy oknie wschodnim lub południowym. Zimą dla prawidłowego rozwoju konieczne jest doświetlanie sztucznym światłem. W przeciwnym razie roślina będzie rosnąć, ale dzbanki mogą uschnąć, a nowe się nie wytworzą. 

Dzbaneczniki najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–30 stopni C w dzień i nie lubią zimnych nocy, poniżej 18 stopni C. Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku i w ciągu całego roku powinny mieć wyrównaną temperaturę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Podlewanie

Dzbanecznik musi mieć podłoże stale wilgotne, ale nie mokre. Dlatego należy podlewać go umiarkowanie, nie dopuszczając ani do zalegania wody na podstawce, ani do wyschnięcia podłoża. Podlewamy go od góry wodą destylowaną lub osmotyczną.

Zobacz także: Pisonia biała (Pisonia alba)

Przesadzanie

Dzbanecznik przesadzamy co roku, wiosną, do większej doniczki wypełnionej mieszaniną torfu, perlitu i piasku w proporcjach 3:1:1. Nie należy używać zwykłej ziemi do kwiatów, ponieważ zawiera ona nawóz, który może spalić korzenie rośliny. Można użyć także samego torfu lub gotowego podłoża do storczyków. 

Nawożenie

Rośliny tej nie nawozi się. Dzbaneczniki nie są przystosowane do pobierania związków odżywczych z gleby. Zbyt duże stężenie azotu może spalić im korzenie.

Rozmnażanie

Dzbaneczniki rozmnażają się przez sadzonki łodygowe, odkłady powietrzne i podział. Aby uzyskać sadzonki łodygowe, pod koniec zimy odcinamy od rośliny matecznej ponad 1 metrowej długości łodygę (która wytwarza już tzw. górne dzbanki) i tniemy na odcinki, z których każdy ma po 3–4 liście. Liście przycinamy w 1/3 długości.

Zobacz także: Storczyk cymbidium

Przez ok. 15 minut moczymy sadzonki w roztworze systemicznego środka grzybobójczego, a następnie wkładamy do ukorzeniacza. Tak przygotowaną roślinkę wsadzamy do doniczki. Przez kilka tygodni sadzonki trzymamy w bardzo wysokiej temperaturze 20–25 stopni C i dużej ilości rozproszonego światła. Po 4–6 tygodniach uzyskamy nowe egzemplarze. Nowa roślina uzyskana z sadzonki będzie dalej wytwarzać górne dzbanki, z pominięciem dzbanków dolnych.

Pielęgnacja

W hodowli i pielęgnacji ważne jest, abyśmy zapewnili roślinie stałe warunki. Dzbaneczniki źle znoszą zmiany rodzaju i ilości światła, dlatego nie powinno się ich przenosić z miejsca na miejsce. Po każdej zmianie zwykle muszą się aklimatyzować, co może skutkować zahamowaniem wzrostu lub utratą dzbanków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA