| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Aglaonema (Aglaonema)

Aglaonema (Aglaonema)


Jej naturalnym siedliskiem są nizinne lasy równikowe południowo-wschodniej Azji. Aglaonema charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem w plamiaste wzory. Zwykle są one koloru zielonego, szarozielonego, srebrzystego lub bladożółtego. Aglanomena osiąga wysokość od 60 do 120 cm i ma taką samą rozłożystość. Najpopularniejszą odmianą Aglaonemy jest Silver Queen. Aglaonemę można umieszczać w ciemniejszych częściach pomieszczeń, tam gdzie innym roślinom mógłby doskwierać niedostatek światła. Aglaonema nie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

Stanowisko

Aglaonemę najlepiej ustawić na stanowisku zacienionym, ciepłym i o dużej wilgotności. Zimą temperatura powietrza i podłoża nie powinna spadać poniżej 18°C.

Podlewanie

Latem należy ją podlewać obficie, ale dopiero wtedy gdy ziemia w doniczce zupełnie przeschnie. W zimie lepiej ograniczyć podlewanie.

Zobacz także: Jak dbać o paprocie w domu?

Przesadzanie

Aglaonemę należy przesadzać co roku, wiosną do żyznej i spulchnionej ziemi z dodatkiem gliny lub żwirku. Doniczki, ze względu na system korzeniowy, powinny być niskie i szerokie.

Nawożenie

Aglaonemę należy nawozić wiosną i latem, co miesiąc płynnym nawozem o niskiej zawartości azotu.

Zobacz także: Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Rozmnażanie

Aglaonemę najlepiej rozmnażać przez podział. Późną wiosną oddzielamy kilka pędów i utrzymujemy je w temperaturze 22°C, aż zadomowią się w nowej doniczce.

Pielęgnacja

Liście należy czyścić letnią wodą, nie używając nabłyszczaczy. Zraszać dwa razy w tygodniu. Przy złej opiece Aglaonema często atakowana jest przez przędziorki i wełnowce. Upuszczanie dolnych liści jest normalnym zjawiskiem, bowiem w tej części łodyga pokryta jest bliznami liściowymi. Aglanomena nie lubi przestawiania i dotykania. W zbyt suchych warunkach narażona jest na atak przędziorków, wciornastków lub czerwców.

Aglaonema jest silnie trująca. Podczas przesadzania czy przycinania należy włożyć rękawiczki gdyż soki rośliny są drażniące. Z tego względu roślina nie nadaje się do terrariów roślinożernych zwierząt i powinna stać poza zasięgiem małych dzieci. Zatrucie może skończyć się paraliżem układu nerwowego.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aglaonema (Aglaonema).
Aglaonema (Aglaonema).


Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »