reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kliwia (Clivia)

Kliwia (Clivia)

Kliwia cynobrowa/pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.

Kliwia lubi stanowisko dobrze oświetlone. W okresie wzrostu najlepiej trzymać ją w średniej lub niższej temperaturze.

Roślinę należy podlewać umiarkowane, natomiast w okresie jej zimowania bardzo oszczędne. Ze względu na jej mięsiste korzenie należy uważać aby nie zaszkodzić jej zbyt obszernym podlewaniem.

Zobacz także: Jak hodować kaktusy w domu?

Kliwię należy przesadzać wczesnym latem, najlepiej tuż po kwitnieniu. Młode rośliny przesadzamy co rok, starsze co trzy, cztery lata. Najlepsza jest ciężka i zwięzła ziemia kompostowa. Najlepiej wybrać nie za duży pojemnik bowiem Kliwia nie lubi zbyt dużych doniczek.

Roślinę należy nawozić co 2–3 tygodnie w okresie wzrostu, oraz od lipca do lutego co 4–6 tygodnie.

Kliwie przesadzamy z odrostów, które pojawiają się obok starszych roślin. Przed rozdzieleniem młode kliwie powinny osiągnąć ok. 15 cm długości. Sadzonki ukorzeniamy w mieszance piasku i torfu w stosunku 1:1. Po rozwinięciu bryły korzeniowej roślinę przesadzamy do doniczki z kompostowym podłożem. Rozmnażanie z nasion jest dość czasochłonne i zawodne.

Zobacz także: Cyklamen perski (Cyklamen persicum)

Jeśli chcemy wywołać kwitnienie powinniśmy przezimować Kliwię w temperaturze ok. 10˚C, przy słabszym oświetleniu. Obsychanie i żółknięcie liści w tym czasie to naturalny proces. Po przekwitnięciu kwiat należy obciąć nie dopuszczając do zawiązania nasion. W przeciwnym razie w kolejnym roku roślina może nie wypuścić pąków kwiatowych. Po kilku latach kliwia kwitnie coraz słabiej, dlatego warto w międzyczasie przygotowywać młode rośliny. Liście należy przecierać wilgotną ściereczką, bez użycia nabłyszczaczy.

Kliwia jest rośliną trującą, dlatego też należy ją uprawiać na stanowisku niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Jeśli mimo zimowania w odpowiednich warunkach, roślina nie chce nam zakwitnąć, należy wyjąć ją z doniczki, przyciąć 3/4 korzeni i wsadzić z powrotem do naczynia uzupełniając podłoże.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli chcemy wywołać kwitnienie powinniśmy przezimować Kliwię w temperaturze ok. 10˚C, przy słabszym oświetleniu.
Jeśli chcemy wywołać kwitnienie powinniśmy przezimować Kliwię w temperaturze ok. 10˚C, przy słabszym oświetleniu.


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama