reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak hodować muchołówkę (Dionaea)?

Jak hodować muchołówkę (Dionaea)?

Muchołówka (Dionaea) to roślina z rodziny rosiczkowatych. W jej obrębie występuje tylko jeden gatunek – muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula Ellis St.James Chron.Brit.Eve.Post No.1172:4 1768). Jej naturalnym środowiskiem życia są rejony Ameryki Północnej. Jest to roślina mięsożerna. Ulubionym daniem muchołówki są muchy, pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Muchołówka posiada specjalne włoski czuciowe, dzięki którym w momencie ich podrażnienia, „paszcza” zamyka się.

Stanowisko

Muchołówkę najlepiej ustawić w miejscu słonecznym, w którym, przez minimum 12 godzin dziennie, będą docierały do niej promienie słoneczne. W okresie od marca do października muchołówkę można hodować przez całą dobę na dworze.

Podlewanie

Roślinę podlewamy destylowaną, deszczową lub przegotowaną, letnią wodą. Wodę powinniśmy wlewać do podstawki doniczki i pilnować, aby torf cały czas był wilgotny. Podczas zimowania należy ograniczyć podlewanie, jednak gleba cały czas powinna być wilgotna.

Przesadzanie

Muchołówkę można przesadzać o każdej porze roku. Jednak najlepiej robić to wiosną, kiedy roślina nie zaczęła się jeszcze rozwijać.
Muchołówka wymaga podłoża kwaśnego, o pH 3–5. Doskonała będzie mieszanka kwaśnego torfu (bez dodatków i nawozów), w połączeniu z gruboziarnistym piaskiem. Torf z piaskiem mieszamy w stosunku 2:1.

Zobacz także: Guzmania

Nawożenie 

Nie trzeba nawozić muchołówki, ponieważ roślina sama dba o siebie.

Od późnej jesieni do wczesnej wiosny muchołówki przechodzą okres spoczynku. W tym czasie powinniśmy ograniczyć podlewanie. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Daną roślinę powinniśmy podlać raz na 1–2 tygodnie. Przelanie może doprowadzić do zgnicia bulwy. Muchołówka w zimę ma słabą kondycję i wręcz marnieje, ale jest to normalny objaw. Często traci w tym czasie wszystkie liście. Te, które w całości sczernieją, należy usunąć. Gdy mrozy ustąpią, można wystawić roślinę z powrotem na dwór. W naturalny sposób wybudzi się i zaczną rosnąć.

Rozmnażanie

Muchołówki można rozmnażać na kilka sposobów: przez sadzonki liściowe, z pędu kwiatowego lub z nasion. Starsze rośliny dzielą się same w czasie całego okresu wegetacyjnego i wytwarzają u podstawy nowe stożki wzrostu. Częstotliwość podziału zależy od rozmiarów rośliny i jej wieku. Młode rośliny możemy oddzielić od rośliny matecznej.

Rozmnażanie przez sadzonki liściowe polega na oderwaniu liści wiosennych lub letnich od kłącza. Młode egzemplarze umieszczamy w podłożu i przysypujemy torfem. Powinniśmy mu zapewnić dużą wilgotność podłoża i światła. Kiedy młode rośliny zaczynają wytwarzać pułapki, można je przesadzić. Po ukorzenieniu i rozpoczęciu zauważalnego wzrostu możemy rozdzielić liście.

Rozmnażanie z pędu kwiatowego polega na podzieleniu jego na fragmenty o długości 3 cm. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w mokrym torfie i przysypujemy.
Rozmnażanie z nasion polega na sztucznym zapyleniu. Wskazane jest zapylenie krzyżowe dwóch odmiennych genetycznie roślin. Zapylenie własnym pyłkiem daje dużo gorsze efekty. Świeże nasiona można wysiać od razu. Starsze należy poddać 4–6 tygodniowej stratyfikacji. Po tym okresie umieszczamy doniczkę w jasnym miejscu i lekko podwyższonej wilgotności.

Pielęgnacja

Ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna, dlatego najlepiej umieścić doniczkę w pojemniku z miękką wodą. Muchołówka najlepiej rozwija się w temperaturze 20–30 stopni C w lecie, z kolei zimą – od 0 do 15 stopni C.

Zobacz także: Cyklamen perski

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Muchołówka (Dionaea).
Muchołówka (Dionaea).

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama