REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Bożena Biela
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Zalety hydrożelu

Preparat ten pozwala zachować optymalną wilgotność podłoża przez dłuższy czas. Dzięki czemu zmniejsza częstotliwość podlewania, a co za tym idzie oszczędność wody i czasu. Zapobiega także przesuszaniu podłoża. Chroni rośliny przed przelaniem i ogranicza wypłukiwanie nawozów. Produkt ulega biodegradacji, nie emituje szkodliwych substancji i jest bezpieczny dla środowiska. Dzięki temu, że stosujemy hydrożel zwiększamy odporność roślin na suszę oraz ograniczamy wypłukiwanie nawozów i środków ochrony roślin. Spulchnia ziemię oraz zatrzymuje w systemie korzeniowym więcej składników pokarmowych.
Odpowiednio stosowane hydrożele skutecznie zapobiegają więdnięciu i usychaniu roślin nawet podczas długotrwałych okresów suszy. Efektem jest zdrowszy wygląd roślin, bujny wzrost i piękne kwitnienie.

REKLAMA

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Jak stosować hydrożel?

Agrożel można stosować w uprawie doniczkowej w mieszkaniu, na balkonie, ale także w ogrodzie. Warto dodawać go do gleby podczas sadzenia kwiatów. Można stosować go na glebach lekkich i przepuszczalnych. Doskonale sprawdza się w czasie letnich upałów w uprawie roślin balkonowych i podczas naszych urlopów.
Podczas mieszania preparatu z ziemią ogrodniczą należy umieścić go na głębokości około 20 cm, na której rozwija się włośnikowy system korzeniowy. Nie należy stosować go posypowo na powierzchnię gleby. Wówczas nie tylko nie przyniesie on zamierzonego efektu, ale spowoduje powstanie nieestetycznej wilgotnej papki na powierzchni ziemi.
Należy stosować substancję zgodnie z zaleceniem producenta. Z reguły jest to od 2 do 10g hydrożelu na 1 litr gleby. Po jej zastosowaniu glebę powinniśmy podlewać równomiernie na całej powierzchni, ponieważ jest ona wówczas najefektywniej pochłaniania przez hydrożel. Pamiętajmy też, że zanim hydrożel będzie mógł oddawać wodę naszym roślinom, musi najpierw wchłonąć jej zapas. Dlatego w pierwszych dniach po zastosowaniu hydrożelu rośliny podlewajmy regularnie i obficie. Gdy granulki hydrożelu napęcznieją, możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania i cieszyć się wygodą, jaką daje nam hydrożel.

Zobacz także: Domowa hodowla przypraw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA