reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.

Pielęgnacja wiosną i w lecie

Okres kwitnienia kończy się pod koniec wiosny. Całe lato powinniśmy przechowywać je w chłodnym, przewiewnym i zacienionym miejscu, w temperaturze 10–16oC. Podłoże powinno być stale wilgotne.
Rośliny te najlepiej przesadzać pod koniec lata, używając dobrej i żyznej ziemi. Co roku przesadzamy rośliny do większej doniczki. Pod koniec lata powinniśmy podlewać rośliny coraz obficiej, aby pobudzić je do wzrostu.

Zobacz także: Begonia Królewska

Pielęgnacja jesienią i w zimie

W czasie zimy temperatura odpowiednia dla kwiatów to 10–13oC. Powinniśmy im zapewnić dużo światła. Jednak nie ustawiać ich w miejscach, gdzie będą narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Ważna jest także dobra cyrkulacja powietrza. W nie wietrzonym pomieszczeniu kwiaty i liście tracą swoje walory. W okresie kwitnienia wymagają regularnego, obfitego podlewania i stale wilgotnego podłoża. Co dwa tygodnie, począwszy od pojawienia się pierwszych paków, zasilamy je płynnym nawozem.
Przekwitłe kwiatostany i pożółkłe liście powinniśmy usuwać, aby nie dopuścić do skrócenia okresu kwitnienia.

Zobacz także: Cyklamen perski

Rozmnażanie

Pierwiosnki rozmnażamy z nasion. Okres wysiewu jest uzależniony od gatunku: P. vulgaris wysiewa się w lutym lub marcu, P. obconica i P. sinensis w kwietniu i w maju, P. malacoides od maja do lipca. Wysiewamy je na żyzną i zwilżoną ziemię wymieszaną z niewielką ilością piasku, a następnie przykrywamy cienką warstwą ziemi. Najlepiej rozmnażają się w temperaturze 16oC. i w zacienionym miejscu. Po dwóch tygodniach, kiedy pojawią się kiełki, powinniśmy przenieść naczynia w lepiej oświetlone miejsce. Kiedy siewki osiągną odpowiednie rozmiary, przesadzamy je do doniczek. A gdy pojawią się pierwsze pąki, pielęgnujemy młode pierwiosnki jak dorosłe okazy.

Zbyt wysokie temperatury (powyżej 16oC) prowadzą do skrócenia okresu kwitnienia. Nadmiernie ciepłe lub za suche powietrze powoduje żółknięcie liści.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pierwiosnki.
Pierwiosnki.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama