reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Istnieje ponad 250 gatunków. Te spośród nich, które zalicza się do roślin pokojowych, dzielimy na cztery grupy:

1. Pelargonium hortorum - posiada bardzo efektowne liście, ma bardzo długi okres kwitnienia (właściwie pielęgnowana może kwitnąć przez cały rok);

2. Pelargonium domesticum – gatunek ten jest o wiele trudniejszy w uprawie niż Pelargonium hortorum, a okres kwitnienia krótszy;

3. Pelargonium peltatum – tak zwana pelargonia pnąca, która nadaje się do balkonowych skrzynek;

4. Pelargonium geranium – o liściach wydzielających przyjemny zapach.

Zobacz także: Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Uprawa

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża. Powinna być to ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Odczyn podłoża obojętny na poziomie pH 6,2-7,2. Podlewanie zależy od wielu czynników, więc musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać danej rośliny. Podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. Rośliny te potrzebują jasnego, słonecznego miejsca i dostępu do świeżego powietrza. Od kwietnia do września, co dwa tygodnie należy je, zasilać płynnym nawozem. Wyjątek stanowi Pelargonium domesticum , która po okresie kwitnienia wymaga sześciotygodniowej przerwy, podczas której ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Pielęgnacja wiosną i w lecie

Wiosną przesadzamy pelargonie do naczyń z warstwą drenażową. Zabieg ten wykonujemy wtedy, gdy korzenie zaczynają wystawać przez otwory drenażowe. Doniczki nie powinny być zbyt duże, ponieważ pelargonie kwitną bujnie i obficie tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest ściśnięta. Młodym roślinom, aby ładnie się rozkrzewiły, często obrywamy wierzchołki. Starszym przycinamy przy przesadzaniu. Wyjątek stanowi tutaj Pelargonium domesticum, którą przycinamy latem lub wczesną jesienią. Pędy ucinamy w połowie długości. W czasie przesadzania roślin do świeżego podłoża, możemy zbyt długie korzenie również poprzycinać. Przez cały rok usuwamy zwiędłe liście, a przekwitłe kwiatostany ucinamy tuż nad górną parą liści.

Pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą pelargoniom należy obniżyć temperaturę do 10oC–16oC. Zapewnić dużo światła i świeżego powietrza oraz ograniczyć podlewanie, by ziemia była stale tylko lekko wilgotna. Regularnie należy usuwać obumarłe liście i przekwitłe kwiatostany.

Zobacz także: Jakie kwiaty kupić do domu?

Rozmnażanie

Pelargonie rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które odcinamy pod parą liści. Sadzonka taka ma 8–10 centymetrów. Przed posadzeniem zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania roślin i umieszczamy w mieszance torfu i piasku. Tak przygotowaną rozsadę przenosimy do zacienionego miejsca o temperaturze 16oC–18oC. Po upływie 6 tygodni sadzimy je w docelowe doniczki.

Kupując pelargonie powinnyśmy wybierać okazy roślin krzaczaste, ze świeżymi liśćmi. Dokładnie sprawdzić czy nie są zaatakowane przez szkodniki i czy pędy nie są przebarwione. Najkorzystniejsze jest kupowanie roślin z nierozwiniętymi pąkami.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama