| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.

Jaki wybrać i przygotować pojemnik na rośliny?

Bardzo ważne jest, aby wybrany pojemnik do uprawy roślin na balkonie miał odpowiednią wielkość i posiadał otwór w dnie na odpływ wody. Pojemnik powinien być nieco większy niż bryła sadzonej rośliny tak, by pomiędzy krawędzią doniczki i bryły pozostała choćby kilkucentymetrowa przestrzeń na wypełnienie ziemią. Podczas sadzenia bryłę umieszczamy w podłożu w taki sposób, aby nie znajdowała się na równi z doniczką, ale nieco niżej, by po podlaniu woda mogła wsiąknąć w ziemię i nie wylewała się na zewnątrz. W przypadku pojemników z drewna przed wsypaniem podłoża warto wyłożyć ścianki np. agrowłókniną ogrodniczą lub matą szkółkarską (dostępne w sprzedaży). Ograniczy to wyciekanie wody i mokrej ziemi ze szczelin pojemnika. We wszystkich rodzajach pojemników warto na spód wsypać kilkucentymetrową warstwę drenującą. Służy do tego np. keramzyt (dostępny w sprzedaży) lub żwir. Dzięki temu poprawią się warunki powietrzno-wodne w obrębie systemu korzeniowego.

Zobacz także: Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Kolorowe odmiany iglaków

Spośród wielu odmian roślin iglastych najlepiej wybrać te o wolnym tempie wzrostu i nieosiągające sporych rozmiarów. Aktualnie w punktach sprzedaży dostępne są rośliny o pokroju kuli, szczepione na niskich lub wyższych pniach, płożące lub owalne. Iglaki o barwnych igłach najlepiej będą czuły się na silnie nasłonecznionych miejscach, gdyż tylko tam będą się intensywnie wybarwiać.

Żółte i złociste

Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) `Nana Aurea`, `Tsatsumi Gold` (wymagają okrycia zimą), cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) `Sungold`, sosna górska (Pinus mugo) `Ophir`, `Wintergold` (kulisty pokrój), żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Golden Globe`(pokrój kulisty), `Yellow Ribbon` (pokrój stożkowy, łatwy do formowania), świerk biały `Daisy White`, `Rainbow`s End` (tworzą małe stożki, złociste młode przyrosty), jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) `Golden Carpet`.

Niebieskawe i srebrne

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) `Blue Star` (kulisty), `Blue Carpet` (płożący), sosna karłowa (Pinus pumila) `Glauca`, świerk biały (Picea glauca) `Echiniformis`, jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) `Blue Chip`.

Zobacz także: Jak stworzyć ogród pełen zapachów?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »