reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet

Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet


Azalia doniczkowa, inaczej rododendron (Rododendron), należy do różaneczników. Zwykle kwitnie na wiosnę. Kwiaciarnie oferują piękne okazy o kwiatach pomarańczowych, różowych, białych i czerwonych. Bywają też odmiany o wielobarwnych kwiatach. Roślina ta osiąga do 40 cm wysokości. Większość gatunków jest zimozielona. Po przekwitnięciu można ją przesadzić do ogrodu i tam pozostawić.

Stanowisko

Roślina ta nie lubi pełnego słońca, dlatego należy ją ustawić w miejscu lekko oświetlonym, ale cienistym i chłodnym. 

Podlewanie

Azalia lubi podłoże kwaśne, z domieszką torfu. W okresie wiosennym warto ją codziennie i regularnie podlewać, tak aby ziemia w doniczce była mokra. Najlepiej stosować wodę deszczową lub przegotowaną.

Przesadzanie

Kiedy skończy się proces kwitnienia roślinę należy przyciąć i przesadzić do innej doniczki.
W kwietniu skracamy najdłuższe pędy o 2–3 cm, zachowując kształt korony. Jeżeli co roku będziemy również usuwać najniżej położone gałązki, to po kilku latach otrzymamy formę pienną, podobną do bonsaja. W okresie intensywnego wzrostu często uszczykujemy wierzchołki pędów, co przyczynia się do bujniejszego rozkrzewienia rośliny, a tym samym – obfitszego kwitnienia.

Zazwyczaj azalia przekwita w połowie wiosny. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, a pędy przycinamy, tak aby roślina zachowała swoją formę. Nie należy ucinać wszystkich młodych pędów, ponieważ w przyszłym roku pojawią się na nich kwiaty.

Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)

Nawożenie

Od końca kwietnia do sierpnia, co 3 tygodnie azalię zasilamy roztworem nawozów mineralnych. Początkowo stosujemy nawozy zawierające dużo azotu, który pobudza pędy do wzrostu, a od początku lipca – mieszanki o większej zawartości fosforu i potasu. Oba te składniki korzystnie wpływają na przyszłe kwitnienie. Doskonałe efekty daje nawożenie azalii na przemian nawozami mineralnymi i organicznymi. 

Zobacz także: Sadzenie w wiklinowym koszu

Rozmnażanie

Od lipca do października można oddzielić od pnia kilka pędów. Należy to zrobić w taki sposób, aby na sadzonce w miejscu przecięcia pozostał kawałek kory. Sadzonkę umieszczamy w podłożu sporządzonym z jednej części torfu i trzech części piasku. Najlepiej sadzonkę umieszczamy w doniczce przykrytej woreczkiem foliowym. Zapewniamy im umiarkowaną wilgotność i stałą temperaturę od 10 do 13C. Po sześciu tygodniach sadzonki ukorzeniają się. 

Jeżeli azalia zrzuca pąki kwiatowe i nierozwinięte kwiaty, oznacza to, że roślina stoi w przeciągu lub została przelana. W taki przypadku przenosimy roślinę w lepsze miejsce i podlewamy z umiarem.

Zobacz także: Oplątwa (Tillandsia) – egzotyczna roślina w domu

Pielęgnacja

W zimie azalie lubią niską temperaturę od 15 do 17 stopni C. W związku z tym roślina ta powinna stać z dala od kaloryferów i innych źródeł ciepła. O tej porze roku należy utrzymywać lekką wilgotność podłoża i trzymać roślinę w jasnym miejscu. W okresie kwitnienia co dwa tygodnie zasilamy azalię płynnym nawozem.

Zwiotczałe lub wysuszone brązowe liście i pączki są oznaką zbyt wysokiej temperatury i niedoboru wody. Doniczkę z azalią należy wstawić do wiaderka napełnionego wodą i pozostawić w nim na około 20 minut, aż ziemia wchłonie dostateczna ilość wilgoci. Liście należy obficie spryskać wodą. Na końcu doniczkę odsączamy z nadmiaru wody i zostawiamy w chłodnym miejscu.

Zobacz także: Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Azalia.
Azalia.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama